Konec Zalužného: Kritická fáze v boji o odhodlání Ukrajinců

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, co znamená konec Valerije Zalužného pro Ukrajinu a proč je to kritický moment války rozpoutané Vladimirem Putinem.

To, co jsem si, jako voják a zpravodajec nedokázal představit, se dnes stalo skutečností. Generál Valerij Zalužnyj byl odvolán z funkce vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil. A to navzdory názoru lidí z administrativy prezidenta USA. Jaké mohou být vůbec důvody odvolání?


Valerij Zaluznyj Foto: Sergey Starostenko / Shutterstock.com

Napovídá následující příběh: Na konci ledna se v kanceláři ukrajinského prezidenta konalo uzavřené zasedání. Jedna ze sociologických společností účastníkům schůzky prezentovala rozsáhlou studii veřejného mínění o pozici Volodymyra Zelenského a lidí z jeho vnitřního kruhu. Úřad takové průzkumy objednává pravidelně, ale tentokrát byly výsledky zcela nečekané.

Za prvé: studie ukázala nárůst počtu lidí, kteří si přejí konec války, a to i za cenu určitých kompromisů s agresorem. Ty trendy nejsou nové a psal jsem o nich v prosinci v tomto článku s názvem Jak vidí Ukrajinci konec války.
Za druhé: politická dynamika vykazovala zjevné trendy jako je pokles podpory vlády a prezidenta a současné zvýšení hodnocení vrchního velitele ozbrojených sil Ukrajiny Valerije Zalužného a jeho strany, která zatím ani neexistuje.

Prezidentský úřad data prezentovaná v lednu na zmiňované schůzce zpochybnil a striktně požádal, aby nebyla nikde zveřejňována. Průzkum nebyl publikován mimo úzký okruh nejbližších prezidenta.

Následně 29. ledna Zelenskyj pozval Zalužného na jednání a vyzval ho, aby si našel novou pozici v týmu. Ten to odmítl. Jedna varianta byla údajně nabídka velvyslaneckého postu v některé zemi NATO, ale to narazilo na legislativu země ve válce. Snaha zamaskovat Zalužného odvolání “velkým resetem” je obecně pochopitelná. Je však nepravděpodobné, že by se tím podařilo přesunout pozornost od odvolání osoby s nejvyšší mírou důvěry v zemi, jak si to přeje kancelář prezidenta.


ČTĚTE TAKÉ: Osudový Telegram. A další slabá místa, která odhalil masakr na univerzitě


Jednoduše řečeno, manažerská válečná krize ve vztahu mezi Zelenským a Zalužným byla umocněna překrýváním v čistě politické rovině. Zvláště poté, co velká ofenzívní operace na jihu nepřinesla plánované výsledky.
Podle neveřejného konsensu v ukrajinské společnosti není armáda kritizována za žádné nerealizované plány. Proto, když příliš “optimistické” plány protiofenzívy přinesly mnohem skromnější výsledky, úroveň podpory ozbrojených sil Ukrajiny se ve skutečnosti nezměnila.

Politická elita zároveň plně pocítila důsledky rozporu mezi očekáváním protiofenzívy a jejími skutečnými úspěchy. Sociologické trendy zmíněné v úvodu, tedy stabilní podpora armády a Zalužného a stejně stabilní úpadek politika Zelenského tuto tezi ilustrují co nejpřesněji.

Kancelář prezidenta je pevně přesvědčena, že Zalužnyj získává politickou váhu na prezidentových zdrojích a veškerá negativita proudí k Zelenskému. Situace pro prezidenta je mírně řečeno hrozivá a z tohoto důvodu se rozhodl k výměně. Zelenskyj za poslední dva roky nahromadil obrovskou moc, o kterou nechce přijít. A zdá se, že udělá vše, aby si ji udržel i za cenu vojenských ztrát na východě.

Zelenskyj zvažoval dva kandidáty na post vrchního velitele. Prvním byl šéf Hlavní správy vojenské rozvědky Kyrylo Budanov a druhým byl velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj. Rozhodl se pro Syrského. Výměnou Syrského za Zalužného ovšem nic nekončí. Následovat budou změny na nejvyšších postech generálního štábu, a to může mít dopad na morálku nejen vojáků, ale i na důvěru obyvatelstva v politické vedení země. Vypadá to, že budou povýšeni například zástupce velitele 80. výsadkové brigády Igor Skibjuk, nebo velitel 58. mechanizované brigády Michajl Drapatij a další.

Nástupce Zalužného Syrský má podporu pouhých 32% obyvatelstva. Syrský je zkušený velitel, takže pokud se nevzbouří jednotky a pokud nebude provádět nepopulární opatření, jako je další vlna mobilizace, která je v jistých fázích války nutná, tak se na frontě nemusí nic zásadního stát. To ovšem neplatí pro vnitřní politiku země, kde může dojít k nepokojům, které může využít ruská strana k dosažení svých maximalistických cílů. 

Mimochodem ukrajinská tajná služba SBU poslala informace velitelům bojových brigád, ať sledují náladu v mužstvu právě v době, kdy se rozhodovalo o odvolání Zalužného. Syrskyj nyní velí obraně v obrovských sektorech fronty. Je však také stále znám jako člověk, pro kterého je plnění úkolů důležitější než počet životů vojáků. Otázkou je, co se stane v dalších dnech a týdnech.

Už teď je ale jasné, že se ocitáme v kritické fázi v boji o mysl Ukrajinců setrvat v boji, či přijmout ztrátu strategických území a zůstat pod nadvládou Ruska.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email