Konečná, Turek, Klaus. Kdo se schází se zástupci íránského režimu

Iránská islámská republika, která roky podporuje teroristy, aktuálně podepsala strategické partnerství s Putinovým Ruskem. Tajné služby mají informace, že se Írán zapojuje do dezinformačních operací v Evropě a pere pro Rusko špinavé peníze. A část české politické scény udržuje s teheránským režimem kontakty.

Se zástupci Íránské islámské republiky se v Praze podle zjištění Neovlivní.cz sešli lidé hned ze dvou politických proudů, které chtějí na podzim proniknout do Sněmovny a získat podíl na moci. Jde o komunisty ze Stačilo, Motoristy a jejich mentora Václava Klause osobně.

Teherán – billboard s íránskými balistickými raketami, které země odpalovala na Izrael. Foto: Shutterstock.com

Redakce Neovlivní.cz zmapovala schůzky ambasadora íránského režimu Seyeda Majida Ghafeleha Bashi s Kateřinou Konečnou, Filipem Turkem a Václavem Klausem. Všichni tři na dotaz redakce schůzky potvrdili. Všichni tři ale jejich význam bagatelizují a všichni tři tvrdí, že šlo výlučně o zdvořilostní návštěvu.

Ze zmiňované trojice byla prvním kontaktem Iránců Kateřina Konečná. Její první schůzka proběhla v roce 2022, tedy pár měsíců poté, co se Bashi stal novým velvyslancem v České republice.

„Ano, s panem velvyslancem jsem se sešla. Sešla jsem se s ním stejně jako se scházím s velvyslanci jiných zemí. Mám na to vždycky vyhrazený čas, oni se ozvou a pak sladíme termíny,“ potvrdila Kateřina Konečná.

Ilustrace: Neovlivnicz

Co bylo obsahem schůzky, to jasné není. Sama Konečná říká, že šlo čistě o formální záležitost.

„Byla to pravděpodobně zdvořilostní oficiální návštěva, ale už si nepamatuji, o čem jsme spolu mluvili,“ dodala.

Kateřina Konečná tehdy vedla komunisty a bylo to rok poté, co po volbách v roce 2021 ztratili veškerou moc. Vypadli ze Sněmovny, přišli o vliv na veřejné instituce, které získali díky toleranci Babišovy vlády a Iránci tedy zdánlivě neměli žádný praktický důvod se s ní scházet.

Dnes už to tak úplně neplatí. Konečné se podařilo s novým hnutím Stačilo! komunisty vzkřísit a Andrej Babiš o ní mluví jako o možném partnerovi pro příští vládu. A Kateřina Konečná už také dala najevo, že pokud to bude moci ovlivnit, bude chtít mimo jiné referendum o setrvání České republiky v NATO a EU.



Další schůzky íránského ambasadora s českými politiky pak redakce Neovlivní.cz zachytila v loňském roce. Nejprve se sešel s velvyslancem Bashi bývalý prezident a dnešní duchovní otec Motoristů Václav Klaus. Schůzka se uskutečnila 10. října v jeho Institutu VK na pražské Hanspaulce, který po smrti Petra Kellnera sponzoruje uhlobaron Pavel Tykač. (Shodou okolností počátek Tykačova bohatství sahá do kuponové privatizace, kterou začátkem devadesátých let vymyslel tým kolem Václava Klause.)

I bývalý prezident uvádí, že s íránským velvyslancem šlo o zdvořilostní schůzku. „Je obvyklou tradicí, že cizí velvyslanci po svém nástupu ze své iniciativy absolvují i zdvořilostní návštěvu u bývalého prezidenta republiky. Václava Klause takto v IVK navštívily desítky zahraničních ambasadorů. Stejně po své nástupu do diplomatické funkce postupoval i velvyslanec Íránské islámské republiky a jeho návštěva měla standardní zdvořilostní obsah,“ uvedl výkonný ředitel Institutu Jiří Weigl.

Jak je výše zmíněno, poslední návštěva velvyslance Bashi v Insitutu VK se uskutečnila loni na podzim, konkrétně 10. října. A to bylo dva roky poté, co velvyslanec iránského režimu v zemi předal tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi pověřovací listiny diplomata.

Pár dní po Václavu Klausovi se pak s iránským velvyslancem sešel Filip Turek, hvězda Motoristů a jejich čestný prezident. Tím výkonným šéfem partaje je pak Klausův dlouholetý spolupracovník Petr Macinka.

Filip Turek dává svoji schůzku s Bashim do souvislosti se svým relativně čerstvým mandátem europoslance, který získal loni v dresu Motoristů. Jednání pak označil za seznamovací dialog.

„Setkání s Jeho Excelencí velvyslancem Bashim bylo součástí mého seznamování se s diplomatickým prostředím v rámci mého nového mandátu. Během našeho rozhovoru jsme diskutovali o současné geopolitické situaci a možnostech vzájemného porozumění mezi našimi národy. Jako nový člen výborů ENVI, IMCO a ITRE jsem především naslouchal a sdílel své přesvědčení o významu respektování suverenity jednotlivých států,“ reagoval Turek, který je v Evropském parlamentu členem Delegace pro vztahy s Íránem. A jak dodal: „Má diplomatická činnost, byť zatím krátká, sleduje jediný cíl – prosazování zájmů České republiky v souladu s principy mezinárodního práva a vzájemného respektu mezi národy.“



Íránská islámská republika dlouhodobě patří mezi země, které podporují terorismus, zejména z řad Hizballáhu a Hamásu. Země čelí mezinárodním sankcím. Poslední roky se navíc upevnila spolupráce iránského teokratického režimu s Vladimirem Putinem, kterému země například dodává drony. Agenti Iránu operují i v České republice.

„Zpravodajské aktivity Íránu představují dlouhodobou bezpečnostní hrozbu pro evropské státy včetně ČR. Íránští zpravodajci působí na různých pozicích íránského státního a soukromého sektoru a zaměřují se zejména na íránské opoziční entity, mapování cílů pro případný útok a obcházení platných sankčních režimů,“ uvádí například civilní kontrarozvědka BIS.

V souvislosti s Íránem zahraniční zpravodajské služby loni v březnu varovaly, že v Evropě zesílila hrozba nových teroristických útoků ze strany této země a jejích prostředníků, jako je Hizballáh a Hamás. Popsal to pak list Wall Street Journal v textu s titulkem V Evropě se objevuje nová teroristická hrozba spojená s Íránem a válkou v Gaze.

Jaké je pozadí schůzek Íránců s českými politiky? Již brzy na Neovlivní.cz. Aktuální tištěný časopis pak přináší první díl politické skládačky věnované komunistům ze Stačilo! s názvem Katčina mise: Tři jména, která komunisty tlačí k moci. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email