Kontrola na GIBS přišla na udání. Ovšem až poté, co šéf úřadu odmítl rezignaci

Ministerstvo financí přiznalo, že kontrola hospodaření Generální inspekce bezpečnostních sborů nebyla uvedena v žádném dlouhodobém plánu. Kontroloři přišli na GIBS údajně na udání. Jak už jsme informovali, devět pracovníků financí dorazilo na úřad čtyři dny poté, co šéf GIBS Michal Murín podruhé odmítl osobní výzvu premiéra v demisi Andreje Babiše, aby rezignoval.

Kontrolu na GIBS provádí odbor 17 ministerstva financí. Je to fakticky nejmocnější kontrolní orgán v zemi, který nemá žádná systémová pravidla a může přijít v podstatě kamkoli, kde se hospodaří s veřejnými penězi. Podezření z účelovosti prověrky na GIBS se mohl zbavit tím, že by měl tuto kontrolu zanesenou v dlouhodobém plánu. Jenže kontrolu podle ministerstva financí spustilo blíže nespecifikované udání.

“Můžeme potvrdit, že kontrolní odbor Ministerstva financí v současnosti provádí v GIBS veřejnosprávní kontrolu. Kontrola byla zahájena po vyhodnocení relevantnosti oficiálně obdrženého podnětu vztahujícímu se k hospodaření této organizační složky státu, předmětem kontroly je hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017 včetně nastavení a funkčnosti vnitřního kontrolního systému a je prováděna na základě zákona o finanční kontrole ve veřejné správě a v souladu s kontrolním řádem,” odpověděl na otázku, proč kontroloři nakráčeli na GIBS, mluvčí ministerstva financí Jakub Vintrlík.

Kdo ten podnět podal a co v něm stojí, to už ministerstvo tají.

Stejně tak veřejně tají okolnosti kauzy i sám premiér Andrej Babiš. Nepopřel sice, že na Murína tlačil, aby odešel. Tvrdí ale, že Murín ztratil jeho důvěru kvůli vážné kauze. Její detaily si ovšem nechal pro sebe.

“Je to velice závažná kauza a v této souvislosti svolám bezpečnostní radu státu,” prohlásil Babiš a dodal: “Ztráta důvěry u mě byla vyvolána dokumentem vrchního státního zastupitelství v Olomouci, kterým došlo k postoupení opatření o odevzdání věci ke kázeňskému projednání. Toto opatření navíc na Úřadu vlády bylo vyřízeno velice nestandardním způsobem.”

Premiér ovšem nevysvětlil, proč není Murín obviněný nebo minimálně odvolaný. Kdyby si byl premiér jistý, že svůj postoj následně obhájí u soudu, mohla vláda Murína odvolat.

Nátlak na Murínův odchod je přitom první krokem k tomu, aby premiér v demisi ovládl bezpečnostní složky. A jen díky tomu, že ovládne bezpečnostní aparát, může Andrej Babiš předčasně zastavit svoji kauzu Čapí hnízdo.

Pokud se mu to nepovede, policie je podle informací Neovlivní.cz připravena případ dostat až před soud, aby o premiérovi rozhodl. A připomeňme, že stíhaný není jen Andrej Babiš, ale díky jeho výpovědi i jeho vlastní děti, manželka a několik holdingových manažerů.

Sám Babiš nyní tvrdí, že jeho kroky vůči Murínovi rozhodně nejsou motivovány kauzou Čapí hnízdo: “Naprosto odmítám jakoukoli souvislost s Čapím hnízdem.”