Koronavirus: Vláda odsunula seniory na vedlejší kolej vědomě

Nákaza koronavirem se v posledních dnech začala dramaticky šířit domovy seniorů a dalšími ústavy sociálních služeb. Někteří jejich zástupci veřejně obvinili vládu z toho, že nechala seniory a zaměstnance těchto domovů napospas. Nevybavila je totiž potřebnými ochrannými pomůckami. Jak vyplývá ze starších výroků premiéra Andreje Babiše a šéfa ústředního krizového štábu Romana Prymuly, sociální služby vláda odsunula na vedlejší kolej vědomě.

Ten výrok je z 6. března, šest dní poté, co byla v zemi potvrzena první nákaza Covid-19. Roman Prymula na tiskové konferenci řekl: “V tuto chvíli existuje seznam priorit, kdy my musíme dominantně zásobit jednak krajské hygienické stanice, zdravotnickou záchrannou službu, nemocnice, lékaře, ambulantní specialisty, stomatology a část pro lékárníky. Měsíční produkce, kterou jsme nasmlouvali, padne na toto primární zásobení. V dalším měsíci budeme uvažovat – a je tam samozřejmě priorita pro sociální péči a zařízení dlouhodobě nemocných.”

A premiér Andrej Babiš dodal:”Je to centralizované a ministerstvo zdravotnictví to musí distribuovat především pro zdravotníky, ambulantní lékaře, lékárníky a zubaře.”

Přeloženo: nemocnice dostaly před domovy přednost.

Vláda a Covid-19
» Proč nejsou respirátory? Premiér svým rozhodnutím zničil trh
» Vláda snížila šance podnikatelům na náhradu škody
» Lihovarník zdarma vyráběl dezinfekci. Zaklekli na něj celníci

Navzdory slibům a prohlášením vlády totiž už v té době bylo jasné, že Babišův kabinet není schopen vybavit ochrannými pomůckami ani lékaře a sestry v nemocnicích. Senioři v domovech důchodců – z hlediska nákazy nejohroženější skupina –  ale také pacienti z léčeben dlouhodobě nemocných a psychiatrických léčebny – ti všichni se tak ocitli na druhé koleji.

Vláda ovšem na nedostatek pomůcek nereagovala ani tak, že by domovy seniorů včas striktně izolovala, aby jejich klienty ochránila.

“Nechali jste nás v tom, odkázali na oddanost, houževnatost, solidaritu a sílu managementu, týmů a jednotlivců. My se nevzdáme!…Ale ten kdo bude mít stovky starých lidí na svědomí, jste Vy, a Vy si to zodpovíte,” vzkázala o víkendu emotivně ministrům Adamovi Vojtěchovi a Janě Maláčové ředitelka Domova U Biřičky Daniela Lusková .

A stejně reagovala v neděli v ČT mluví šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. “Sklízíme plody toho, co se udělalo před 14 dny…Ministerstvo mimořádným opatřením zastavilo nákup ochranných pomůcek jiným poskytovatelům než ministerstvu zdravotnictví. Takže poskytovatelé ani neměli možnost si ty pomůcky nakoupit.”

Domovy se totiž stejně jako lékaři a sestry ocitly v pasti nařízení ministerstva zdravotnictví, které zakázalo firmám dodávat ochranné pomůcky do jednotlivých zařízení. Z rozhodnutí premiéra Babiše se respirátory, roušky, dezinfekce a rukavice měly nakupovat centrálně. (popsali jsme zde) Jenže ministerstvo zdravotnictví pod vedením Adama Vojtěcha dodávky nedokázalo zorganizovat. Ochranné pomůcky v řadě nemocnic chybí dodnes.

Ministr vnitra Jan Hamáček už minulý týden v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že kdyby nedorazily dodávky zdravotnického materiálu z Číny, nemocnice by se ocitly zcela na suchu. “Otevřeně řečeno, kdyby nezačala létat Čína, došly by v týdnu lékařům pomůcky,” uvedl.

Nejúčinnějších respirátorů FFP3 je ale stále kritický nedostatek, ty totiž v čínských zásilkách nebyly a měl je do nemocnic dodat resort zdravotnictví.  Zařízení sociálních služeb jsou na tom s vybavením ještě mnohem hůř.

Existoval vůbec nějaký jasný plán, jak bude stát během epidemie postupovat? Kde se stala chyba? Kdo selhal? Sledujeme dění v krizovém štábu a na vládě. Zákulisní informace přineseme v dubnovém časopise Neovlivní.cz. Kupujte zde: