Koronavirus v ČR: Vláda snížila šance na náhradu škody

Do 24. března v České republice platilo usnesení vlády, která vyhlásila nouzový stav a následně nařídila živnostníkům a obchodníkům zavřít obchody a provozovny. Ode včerejška ale vláda své usnesení nahradila “mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví”. Na první pohled nevýznamná změna ale podle oslovených právníků významně snižuje nároky postižených podnikatelů na odškodnění.

Už samotné vládní usnesení o nouzovém stavu a následných omezeních právníci podrobili kritice a zpochybnili jeho platnost. To, co ale následovalo po rozhodnutí vlády z 23. března, zaskočilo i je samotné.

Dosavadní vládní opatření, která omezovala volný pohyb osob a nařizovala uzavření většiny prodejen a restaurací, byla termínově ohraničena právě 24. březnem. Logicky by je měla vláda nahradit dalším svým usnesením.

Jenže kabinet Andreje Babiše překvapivě nevydal nová usnesení, kterými by prodloužil platnost svých předchozích kroků. Naopak rozhodl, že nově se budou omezení řídit “mimořádnými opatřeními ministerstva zdravotnictví”. A navíc, vláda o těchto opatřeních nerozhodla, jen je vzala na vědomí.

Na první pohled nepodstatná změna, kterou vláda oficiálně nijak nezdůvodnila. Ve skutečnosti však může v budoucnu snížit šance postižených obchodníků na odškodnění od státu. Shodli se na tom právníci oslovení Neovlivní.cz. “Podle našeho názoru to rozhodnutí vlády šance na odškodnění snižuje,” uvedl Tomáš Sokol.

Podobně na vládní otočku nahlíží právnička Jitka Hořinová z advokátní kanceláře Toman, Devátý. “Změna formální stránky opatření v průběhu jejich trvání může v budoucí praxi vyvolat též obtíže při uplatnění případného nároku na náhradu škody z pohledu jejího správného vyčíslení, když bude třeba rozlišovat škodu vzniklou do dne 24. 3. 2020, 6:00 hod a po tomto okamžiku. V případě kontinuální škody bude problematické rozdělit vyčíslení škody pro jednotlivá období,” uvádí ve své analýze v Advokátním deníku.

V praxi to znamená, že živnostníci a obchodníci se teď bez právníků prakticky neobejdou.

Jak si stát zahrává v éře koronaviru s právem? Jak vznikají rozhodnutí, která lidi omezují na jejich právech? A na co vlastně máme všichni nárok poté, co nás vláda poslala domů a donutila živnostníky, aby zavřeli svůj byznys? Čtěte v dubnovém časopise Neovlivní.cz, který právě chystáme. Objednávat můžete zde: