Kostlivec ve státní poště míří na půdu sněmovny

“Z neplatných smluv životního pojištění vyplývají naprosto zásadní finanční dopady pro Českou poštu,” píše poslancům advokát Aleš Rozehnal.

Problém neplatných životních pojistek, které uzavírali klienti i zaměstnanci České pošty a státní firmě tak hrozí obří průšvih, míří na program poslanců výboru pro bezpečnost. Právě poslanci tohoto výboru mají kontrolovat práci ministerstva vnitra, pod které státní podnik spadá.


Ilustrace: Shutterstock

“Z neplatných smluv životního pojištění vyplývají naprosto zásadní dopady pro Českou poštu, které se reálně pohybují v řádu miliard korun českých, jelikož se týkají odškodňujících nároků zaměstnanců, klientů a konečně i daňových doměrků,” píše poslancům advokát Aleš Rozehnal, který výbor vyzval, aby téma životních pojistek na České poště zařadil na nejbližší zasedání výboru.

Rozměr dosud neznámého problému s životními pojistkami otevřeně popsal v interním dopise bývalý šéf pošty Roman Knapp: “Finanční dopady mohou být velmi významné”.

V kostce jde o to, že se státní podnik stal součástí kauzy problematických životních pojistek, které mají právní vady a podstatná část z nich je neplatná, jak postupně rozhodují finanční arbitr a soudy. Že je do problému zapojena i Česká pošta, to se dosud veřejně nevědělo a poprvé o tom přinesl svědectví dubnový časopis Neovlivní.cz.


ČTĚTE TAKÉ: Utajený průšvih na poště. Státní firmě hrozí obří škody


Redakce Neovlivní.cz v magazínu zveřejnila do té doby utajený dopis dnes již bývalého ředitele pošty Romana Knapa, který v něm rozsah průšvihu otevřeně popsal. Potvrdil v něm, že poště hrozí nejen škody za pojistky uzavřené na jejích přepážkách, ale také dopady za neoprávněné snižování daní státního podniku.

“Situaci považujeme za vážnou, protože kalkulované finanční dopady mohou být s ohledem na počty dotčených pojistných smluv velmi významné v rámci našeho hospodaření,“ napsal ředitel Knapp v dokumentu z roku 2021.

Nynější vedení pošty existenci dopisu ředitele Knapa potvrdilo. K příběhu se ale staví rezervovaně a zjevně o něm nechce veřejně příliš mluvit. Na drtivou většinu otázek manažeři České pošty ani po urgenci neodpověděli.

Tvrdí pouze, že o žádných potížích se smlouvami nevědí, a navíc mají od pojišťovny písemné ujištění, že dohody jsou v pořádku. Tento dokument ale ukázat nechtějí. (Detaily vyjádření současného vedení pošty i členů dozorčí rady přinesl dubnový časopis.)

A stejně tak vzájemnou korespondenci odmítla zveřejnit i Generali Česká pojišťovna, o jejíž produkty se jedná. Ta pouze zopakovala své stanovisko z jiných kauz, že smlouvy považuje za platné.

“Smlouvy o životním pojištění, které byly uzavřeny (nejen) prostřednictvím České pošty, považujeme za platné. A jako k takovým k nim, stejně jako i k nárokům z nich uplatňovaných, přistupujeme,” reagoval pro Neovlivní.cz mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Advokát Rozehnal, který zastupuje jednu z firem obchodujících s životními pojistkami, nyní poslancům píše, že by měli stát a další zúčastněné instituce dotlačit, aby se problém s pojistkami začal řešit.

“Nelze dále akceptovat laxní přístup těchto zainteresovaných subjektů, který přetrvává navzdory značné mediální pozornosti, tomuto tématu věnovaném tlaku veřejnosti a narůstajícímu počtu pravomocných rozsudků soudů, které neplatnost napadaných pojistných smluv potvrzují,” zdůvodnil svou žádost advokát Rozehnal.

Jak se stalo, že státní firmě hrozí daňový delikt neoprávněné snižování daňového základu? O kolik se hraje stovek milionů? A za které vlády byla spolupráce pošty s pojišťovnou nastavena? Pořiďte PŘEDPLATNÉ. A už o žádný článek nepřijdete.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email