Tajemství z Klausovy éry: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem

Policie se po letech znovu vrací k případu zkrachovalého brokera Key Investments, který pomohl mimo jiné zbohatnout bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi a dalším VIP klientům významně zhodnotil jejich finance. Naopak například radnice ve firmě utopily veřejné stamiliony. Policie nyní podle Lidových novin pátrá po tom, kdo vlastně za firmou stál. Společnost by přitom nikdy neměla takový rozjezd, kdyby jí nepomohli právě VIP klienti. Odemykáme kompletní text z únorového magazínu Neovlivní.cz, kde jsme zveřejnili do té doby utajené smlouvy mezi Key Investments a kdysi vládní ODS.

Po letech vyplouvá napovrch jedno z pečlivě střežených tajemství, která po sobě v hlavní kanceláři ODS zanechali Václav Klaus a jeho lidé. Občanští demokraté měli uzavřenou smlouvu na zhodnocení stranických peněz u makléřské firmy Key Investments. Společnosti, která skrze půjčku pomáhala zbohatnout například bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi a v níž klienti ve finále utopili téměř miliardu korun. Včetně veřejných peněz z radnic.

Překvapivá zmínka o smlouvě s občanskými demokraty zazněla bez dalších podrobností u loňského soudu s bývalým ředitelem Key Investments Danielem Brzkovským a jeho dvěma spolupracovnicemi. Redakci Neovlivní.cz se následně podařilo smlouvu i její dodatky získat.

Titulní strana smlouvy z roku 2003, kterou za ODS uzavíral Jan Zahradil. A podpisy na dodatku z roku 2005, za ODS je podepisoval Petr Nečas. Repro: Neo

Firma Key Investments zkraje tisíciletí slibovala klientům výhodné zhodnocení vložených peněz. A v rozjezdu jí pomáhala zvučná jména: V londýnské mateřské společnosti působil jeden čas v pozici ředitele dlouholetý Klausův spolupracovník Jiří Weigl, další jeho poradce Jiří Holman pak šéfoval české pobočce.

Mezi klienty se pak objevil tehdejší ministr za ODS Martin Kocourek, ale také think tank Václava Klause Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP).

Jenže vazba mezi ODS a Key Investments byla zjevně ještě těsnější. 13. května 2003 podepsal tehdejší místopředseda strany Jan Zahradil smlouvu, na základě které strana svěřila brokerovi (tehdy ještě pod názvem SI Asset Management) ve dvou splátkách sto milionů korun. Prvních padesát milionů přišlo na účet makléřské firmy hned po podpisu smlouvy, druhá půlka pak v červenci 2005.

Kdo dostal a kdo ne

Smlouva sice byla podepsána skoro půl roku po odchodu Václava Klause z čela ODS, podle zdrojů Neovlivní.cz ji ale dojednávali právě jeho lidé. Klausův nástupce v čele strany Mirek Topolánek ji už jako připravenou převzal.

„Bylo to v hlavní kanceláři bráno tak, že jde o smlouvu s firmou, která s námi spolupracuje a patří k lidem kolem Václava Klause. Takže detaily nikdo neřešil,“ popsal jeden z tehdejších pamětníků poměrů v hlavní kanceláři ODS.

Sám Václav Klaus kontrakt s Key Investments nekomentoval, na položené dotazy vůbec nereagoval. Ostatně – ke kauze samotného krachu makléřské firmy a kontaktům na politiky se Klaus zevrubně nevyjádřil nikdy. Celý případ přitom pro něj a politiky tehdejší éry nevyznívá právě příznivě.

Společnosti Key Investments svěřily své peníze kromě VIP klientů také radnice vesměs ovládané politiky právě z ODS. Šlo o veřejné peníze, zpravidla o kompletní úspory hned několika pražských městských částí. Key Investments spravovala peníze Prahy 6, kde byl starostou dlouholetý Klausův mluvčí Tomáš Chalupa, či Prahy 10. V jejím vedení měl silné slovo pražský politik ODS Milan Richter.

Radnice následně ve firmě přišly o stovky milionů korun. Key Investments za ně totiž bez jejich vědomí nakoupila dluhopisy společností, které byly s brokerem personálně propojené. Šlo o firmy Borsay, E Side Property spojenou se stadionem fotbalové Slavie a koncern Via Chem Group.

Dluhopisy sice měly výhodný úrok, jenže případ tak trochu připomínal letadlo – když chtěl jeden z majitelů těchto cenných papírů vrátit všechny svoje peníze, nastal problém. Ukázalo se, že dluhopisy jsou neprodejné a peníze nikde. Všechny tři firmy, jejichž dluhopisy makléř Key Investments nakoupil za peníze radnic a dalších běžných klientů, už stály na pokraji krachu.

Z kontextu je pak zřejmé, proč o případu Václav Klaus nechce mluvit. Jeho think tank CEP i samotná ODS totiž svěřené peníze dostaly zhodnocené zpět. Ne už však městské části, ty v Key Investments veřejné peníze utopily.

Případ Key Investments stručně

• Key Investments, dříve SI Asset
Management, vznikla v roce 1999.
• Nabízela s výhodným úrokem
zhodnocení svěřených peněz.
• Pomohla zbohatnout expremiérovi
Stanislavu Grossovi, když mu půjčila
na nákup akcií
• Klientem byl někdejší ministr za ODS Martin Kocourek či Klausův think tank CEP.
• Peníze KI svěřily také radnice, firma je ovšem bez jejich vědomí investovala
do bezcenných dluhopisů.
• Na rozdíl od VIP klientů radnice
o veřejné peníze přišly.
• Celková škoda je 900 milionů korun.
• Před soudem stojí pouze ředitel KI Daniel Brzkovský a jeho dvě spolupracovnice. Všichni byli nepravomocně odsouzení k pobytu ve vězení.
• Majitelé firmy zkrachovalého
brokera jsou dodnes veřejnosti neznámí.

Poslední část vložených peněz ze stranické pokladny ODS vypořádala firma Key Investments v roce 2006, následující rok pak byla smlouva ukončena.

Mlčení a hromadná ztráta paměti

Jan Zahradil, který je dnes za ODS poslancem Evropského parlamentu a kontrakt tehdy podepisoval, tvrdí, že si na okolnosti smlouvy nevzpomíná. Stejně tak podle svých slov ani netuší, čí to byl nápad, svěřit peníze právě této společnosti.

„Ani nevím, kdy to bylo, natož abych si pamatoval, kdo to přinesl,“ napsal Zahradil v SMS zprávě.

Po připomenutí údajů ze smlouvy pak dodal: „Opravdu ne, je to hodně dávno. Určitě to ani nebyla osobní schůzka, asi jsem podepisoval už podepsanou smlouvu. Hlavním manažerem ODS tehdy byla tuším ještě Libuše Benešová, předpokládám, že to šlo přes ni.“

Libuše Benešová po odchodu z hlavní kanceláře ODS pracovala pro Václava Klause na Hradě, nyní je v důchodu. „Já si jen pamatuji, že jsme hledali, kam dát peníze, aby se nám to nějak zhodnocovalo. A tahle firma nám byla doporučená. Kým? No to už si bohužel nevzpomínám,“ řekla.

Sdílný nebyl ani výše zmiňovaný Jiří Weigl, který na začátku působil v matce makléře. „Vůbec o tom nic nevím. V hlavní kanceláři ODS jsem se nepohyboval,“ prohlásil.

Byl to přitom právě Weigl, kdo se z tenisu znal s klíčovou postavou příběhu Key Investments Vladimírem Kroužeckým. Kroužecký je často označován za vlastníka firmy, on sám to ale u soudního líčení striktně popřel. A protože měla firma anonymní akcie, je její majitel zkrátka neznámý. Kroužecký ani nebyl kvůli krachu Key Investments obviněn; s médii nekomunikuje. A stejně tak odsouzení manažeři Brzkovský a spol. – do pravomocného rozsudku odmítají cokoliv komentovat.

Současný předseda ODS Petr Fiala pak k dědictví z éry Václava Klause nemá co říct; v době, o které je řeč, byl rektorem Masarykovy univerzity v Brně. „O žádných takových smlouvách nevím, nemám informace.“

Kdyby existence smlouvy vyšla najevo v době, kdy se řešily odkloněné peníze Martina Kocourka a utopené stamiliony městských částí, byl by to pro ODS obří reputační problém. Těžko by odrážela podezření ze zvýhodňování, když sama zhodnocené peníze zpátky dostala, kdežto ty z radnic zmizely.

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly

Komentář NFPK najdete zde.