Kostlivec z éry Václava Klause: ODS měla smlouvu se zkrachovalým brokerem

Po letech vyplouvá napovrch jedno z pečlivě střežených tajemství, která po sobě v hlavní kanceláři ODS zanechali Václav Klaus a jeho lidé. Občanští demokraté měli uzavřenou smlouvu na zhodnocení stranických peněz u makléřské firmy Key Investments. Společnosti, která skrze půjčku pomáhala zbohatnout například bývalému premiérovi Stanislavu Grossovi a v níž klienti ve finále utopili téměř miliardu korun. Včetně veřejných peněz z radnic.

Překvapivá zmínka o smlouvě s občanskými demokraty zazněla bez dalších podrobností u nedávného soudu s bývalým ředitelem Key Investments Danielem Brzkovským a jeho dvěma spolupracovnicemi. Redakci Neovlivní.cz se následně podařilo smlouvu i její dodatky získat.

Firma Key Investments zkraje tisíciletí slibovala klientům výhodné zhodnocení vložených peněz. A v rozjezdu jí pomáhala zvučná jména: V londýnské mateřské společnosti působil jeden čas v pozici ředitele dlouholetý Klausův spolupracovník Jiří Weigl, další jeho poradce Jiří Holman pak šéfoval české pobočce. Mezi klienty se pak objevil tehdejší ministr za ODS Martin Kocourek, ale také think tank Václava Klause Centrum pro ekonomiku a politiku (CEP).

Jenže vazba mezi ODS a Key Investments byla zjevně ještě těsnější. 13. května 2003 strana uzavřela smlouvu, na základě které strana svěřila brokerovi (tehdy ještě pod názvem SI Asset Management) ve dvou splátkách sto milionů korun. Smlouva sice byla podepsána skoro půl roku po odchodu Václava Klause z čela ODS, podle zdrojů Neovlivní.cz ji ale dojednávali právě jeho lidé. Klausův nástupce v čele strany Mirek Topolánek ji už jako připravenou převzal.

Narozdíl od radnic, které přišly při transakcích s Key Investment často o veškeré úspory peněz, ODS dostala podle dokumentů své peníze zhodnocené zpět.

Jak se k případu staví bývalý premiér a prezident Václav Klaus? Kdo z ODS smlouvu podepsal? Detaily přinášíme v tištěném magazínu Neovlivní.cz

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly

Komentář NFPK najdete zde.