Kouření škodí vládnutí: O zrádcích, lhářích a dalších členech vlády

Na okraj si pojďme říct: Po sněmovním debaklu s protikuřáckým zákonem padají z úst politiků vládní koalice silná slova. Andrej Babiš, šéf hnutí ANO, dokonce mluví o tom, že kabinet asi dlouho nevydrží. Přesto jde jen o další intermezzo; kouřový dým podle poznatků Neovlivní.cz zatím nenabral takovou sílu, aby Sobotkův kabinet skutečně rozmetal.

“Já už jsem z toho otrávený. Pokud to takhle půjde dál, tak já myslím, že ta koalice asi dlouho nevydrží,” citovala ve středu v podvečer Česká televize vicepremiéra Andreje Babiše poté, co se zbylé dvě strany tříbarevného kabinetu sesypaly na jeho ANO kvůli tomu, že hnutí ve sněmovně nepodpořilo protikuřácký zákon.

Podobná slova užil v minulosti Andrej Babiš už několikrát. Spojníkem mezi současnou situací a minulostí je, že na začátku přestřelky byl přečin, kterého se podle ČSSD a KDU-ČSL Babiš (či v tomto případě jeho strana) dopustil, veřejné pokárání a následná reakce vicepremiéra: Já tady také nemusím být, můžete za to vy, děláte podrazy.

Stejný průběh měl ostrý spor nad zákonem o pojišťovnictví, kdy Andrej Babiš obvinil poslance ČSSD Ladislava Šincla, že jej platí pojišťovnická lobby a vytáhl na něj složku mapující jeho politickou i osobní minulost (více zde »). Měl ho i spor o Čapí hnízdo, kdy se Babiš zlobil, že lidovci a sociální demokraté podpořili mimořádnou schůzi, na níž se dotace pro jeho ekofarmu řešila (více zde »). Podobně reagoval i na plán zbylých dvou stran prosadit nový zákon o střetu zájmů (zaznamenali jsme např. tady »). O podrazu a konci vlády mluvil pak naposledy v březnu, když jej cestou do práce zastihl jeden z bilboardů, kterými ČSSD rozjela kampaň do podzimních krajských voleb. Stálo na nich: “Stát není firma. Je to společenství lidí” (popsali jsme zde »).

Nynější přestřelku asi nejlépe shrnuje výběr tweetů, jimiž se dnes vládní partneři častovali. Zásadně se pak vyhrotila zmínkou lidoveckého Jana Bartoška, že je nejvyšší čas vrátit se k plánu přijmout zákony o střetu zájmů a financování politických stran. Následoval již zmiňovaný Babišův výrok o vratké budoucnosti vlády.

jurecka_tweet

hamacek_tweet

sobotka_tweet

bartosek_tweet

nemecek4_tweet

nemecek3_tweet

babis1_tweet

nemecek2_tweet

babis6_tweet

babis2_tweet

babis5_tweet

nemecek1_tweet

belobradek2_tweet

bartosek2_tweet

ct_tweet

ct2_tweet chovanec_tweet nohl_sobotka_tweet nohl2_sobotka_tweet