© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
ANO si drží stabilních plus minus 30 procent, další populisté z SPD mají podle posledních průzkumů přes 12 procent. Proč jsou populisté na vzestupu?
V tuzemské politice se potýkají dva bloky. Jeden vyznává liberální učení, druhý sází na nespokojenost voličů. Češi propadli pesimismu, proto jsou favoritem nadcházejících voleb populisté z ANO, SPD a dalších stran. Jinými slovy: Máme se dobře, ale jsme tak nespokojení, že za necelého půl roku stejně zvolíme Babiše.
Co je hlavním důvodem vzestupu populistických politiků, který můžeme ve vyspělých zemích v posledních měsících a letech sledovat? Fakt, že temným vizím budoucnosti podléhá stále větší část populace.
Prokázali to naposledy v Německu politolog Werner Patzelt a novinář Justus Bender ve svých studiích o Alternativě pro Německo (AfD), krajně pravicové, populistické straně, která vznikla v roce 2013. Na jejich zjištěních se mohou poučit i Češi.
Patzelt i Bender polemizují s tím, že příznivci AfD vyznávají extremistické, či dokonce fašistické názory. Je pravda, že se naprostá většina z nich netají obavami z migrace a požaduje, aby se příliv cizinců do země zastavil. Ovšem průzkumy neprokázaly mezi členy AfD rasismus, svými názory se ani nevymykají průměru, protože tři čtvrtiny všech Němců se obávají, že migrace jejich zemi zatěžuje příliš.
Voliči AfD jsou jednoduše produktem současné celospolečenské frustrace. „Němci byli v roce 2023 tak pesimističtí, jako nebyli celá desetiletí. To jsou pro AfD ideální podmínky,“ napsal Justus Bender. Ani vyznavači radikálně-pravicových ideologií, ani zoufalci závislí na státní podpoře, ale lidé, kteří propadli skepsi, že politici z vlády a obvyklé opozice neznají řešení současného úpadku. Proto hledají alternativu a logicky se nabízí AfD.
„Její voliči vidí lék v prosazení požadavků, které lze těžko nazvat jinak než jako vulgárně-demokratické, v nejlepším případě naivní,“ vysvětluje profesor Patzelt. Konkrétně 70 procent voličů AfD (a pouze 30 procent voličů jiných stran) žádá, aby se zvolení politici nerozhodovali podle vlastního rozumu, ale pouze následovali „hlas lidu“. To jim slibují právě populisté, třeba z AfD.
Počet příznivců takové politiky je ovšem podle výzkumníků v Německu omezen a neměl by už příliš vyrůst nad současné preference AfD ve výši 25 procent.
Přesto existují země, kde je tábor pesimistů dost velký na to, aby šikovný populista převzal vládu. Jak ukazují průzkumy pět měsíců před tuzemskými volbami, které slibují hnutí ANO přes 30 procent a konkurenční SPD přes 10 procent, k těmto zemím patří Česká republika.
Proč právě Česko? Důvody sahají až do 90. let minulého století, kdy byla obnovena demokracie.
Co se tehdy pokazilo? A půjde vůbec prokletí pesimismu zlomit? ČTĚTE v časopise Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.
Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO