Kremelská ozvěna pro mladé se jmenuje Lajkit.cz

Deník Neovlivní.cz vytváří aktualizovanou databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Lajkit.cz

Repro: Neo

Repro: Neo

Motto serveru: Netradiční e-zin s netradičním obsahem.

O čem píše: “Muž se už čtyři roky nemůže přestat smát. Manželce to moc vtipné nepřijde”. “Používáte více pravou či levou mozkovou hemisféru? Udělejte si jednoduchý test…” A: “Víte, že máte na Facebooku skrytou schránku? Tady je návod, jak se do ní dostat!”

Tři náhodně vybrané titulky z webu Lajkit.cz dokreslují, jak také může vypadat propaganda. Tato je sofistikovaná – texty, zrcadlící putinovské vidění světa, ředí náloží zpráv a klípků z kategorie zábava, takže méně pozorný čtenář ani nezaregistruje, že se mu vedle legrácek podsouvají informace, které velebí Rusko a očerňují Západ. Právě nabourávání důvěry ve vlastní stát a západní svět je přitom jedním z hlavních rysů současné ruské propagandy.

Web očividně cílí na mladší publikum a předkládá mu v poměrně moderním designu zprávy, jejichž originály patří na sociálních sítích k těm sdílenějším. Redakce zjevně “umí” pracovat s titulky a volí takové, které čtenáře nutí kliknout do zprávy a zkonzumovat obsah. Přičemž pak jako “související” odkazy, které se publiku v textu nabízejí, dostane i nepatrný příděl přiohnutých zpráv.

Mohlo by vás zajímat:

» Databáze proruského obsahu od A do Z
» Propagandistický Eurodenik.cz vlastní ruští byznysmeni
» Nahrávka ze světa médií ukazuje, jak se žádá o podporu ruské propagandy
» Zeman a Klaus. Putinovi lidé, to se na západě ví
» Do nitra ruské propagandy: Jsou rychlí, Ukrajinu nahradila Sýrie
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: První pětice
» Žebříček Čechů, kteří slouží Putinovi: Druhá pětice

Tak třeba story s Facebookem a skrytými vzkazy je napojena na článek, který vykresluje, jak vysoké zdravotní riziko představují potraviny prodávané v zemích Evropské unie. “Potvrzeno. Potravinový skandál v EU. Místo cukru hnojivo, dobarvované olivy a to není zdaleka vše”. Další článek pak upozorňuje na to, jak čtenářům novináři zatajují informace (důkazem má být, že nezveřejnili video zachycující kamenování kdesi v Afghánistánu, jehož pravost nelze ověřit.) Mnoho textu vzbouzí obavy z uprchlíků (rovněž společený znak prokremelské propagandy).

A pak jsou tu zprávy smyšlené, opírající se o neexistující “fakta”, převzaté z jiných webů patřících do databáze Kremelských ozvěn. Jde třeba o OrgoNet, z něhož redakce přejala 22. března článek “Havárie letu FlyDubai v Rusku byl záměrný čin? Důkazy ve videu – nalezeny fragmenty americké střely”.

Připomínáme, že oficiální závěry vyšetřování dosud nebyly zveřejněny. Ví se pouze, že Boeing 737-800 letící z Dubaje se zřítil za špatné viditelnosti při přistávání na letišti v Rostově na Donu a začal hořet. Zahynulo 62 lidí. Ale podle Lajkit.cz/Orgonetu: “Pokud jde o ‘motivační aktéry teroru’ za tímto útokem, zpráva uvádí, že se jeví, že to byli turecký president Recep Tayyip Erdoğan a ukrajinský president Petro Porošenko – oba z nich veřejně vyhlásili svou nenávist vůči Rusku, a po jejich schůzce 9. března v Ankaře za účelem vytvoření jejich ‘Černomořské osy’ proti Ruské federaci. Ruská Zahraniční výzvědná služba (SVR) zaznamenala bankovní transfer 7 miliónů amerických dolarů od Porošenka Erdoğanovi, po němž následovalo naložení 5 ‘těžce obrněných’ přepravních beden do Porošenkova letadla, jejiž obsah nebyli schopni určit – ale bedny mohly velmi dobře obsahovat tyto střely FIM-92 Stinger, vyrobené firmouj Roketsan a použité ke zničení letu FlyDubai 981.

Kdo: Redakce je zcela anonymní a neviditelná, při prohlížení webu nelze zjistit, kdo obsah chystá. Pro toho, kdo by chtěl tým Lajkit.cz kontaktovat, se nabízí jen email s doprovodnou větou: “Pokud máte zájem o reklamu nebo jiný dotaz, kontaktujte nás formou emailu.” Z čeho je web financován, nelze dohledat.

Doména Lajkit.cz byla zaregistrována loni v létě. A to stejným mužem, který stojí za dalším z webů ruské propagandy Ac24.cz. Jde o podnikatele Ondřeje Geršla, který se rovněž podílí na tištěném měsíčníku Vědomí.

lajkit_cz_propaganda_majitel_domena

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf