Krnáčová těsně před pádem, do hry se vrací zákulisní hráči Prahy

Krize v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice a pravděpodobný pád Adriany Krnáčové vrátila zpět do hry vlivné zákulisní hráče, kteří vymýšlejí nové varianty vlády v metropoli. Cílem je odstřihnout od moci nevyzpytatelné zelené (možná i starosty) a naopak vrátit do vlády část TOP 09, případně jednotlivce z ODS.

Koaliční spory výrazně hýbou s žebříčkem vlivu v metropoli. Primátorka Adriana Krnáčová strmě klesá a je krok od odvolání, naopak zákulisní hráči kolem ODS či TOP 09 se vracejí do hry. Několik zdrojů ze zastupitelstva Prahy deníku Neovlivní.cz potvrdilo, že o budoucnosti vlády v hlavním městě jednali s někdejším náměstkem primátora za TOP 09 Jiřím Vávrou. Nabízel prý sociální demokracii a hnutí ANO hlasy osmi zastupitelů TOP 09.

Bývalý náměstek primátora Prahy Jiří Vávra. Foto: portál hl.m.Prahy

Bývalý náměstek primátora Prahy Jiří Vávra. Foto: portál hl.m.Prahy

Vávra vedl před komunálními volbami spory se svým stranickým kolegou a někdejším primátorem Tomášem Hudečkem. Vyhrotily se natolik, že to vedlo k odchodu obou mužů z partaje. Od té doby je TOP 09 v Praze fakticky rozštěpená.

Pokud by Vávra dodal socialistům a ANO dostatek hlasů z TOP 09, případně ODS k sestavení nové vládní koalice, jeho vliv by opět raketově vzrostl.

“Nejsem členem vyjednávacího týmu (TOP 09), pouze se zájmem pozoruji,” komentoval svou roli v zákulisí Vávra. “Věřím, že topka je schopná si vyjednavače vybrat ze svého středu. Čemu moc nevěřím, je, že klub TOP 09 je schopen se zbavit stínu bývalého primátora a postavit dohromady alespoň těch 8, neřku-li 12 zastupitelů, kteří potáhnou za jeden provaz a budou jádrem pražské organizace TOP 09,” dodal někdejší náměstek pražského primátora.

Jeho chotí je žena s velkými kontakty naopak do ODS, KDU-ČSL i ČSSD: Gabriela Kloudová. Dnes působí jako asistentka pro vicepremiéra Pavla Bělobrádka z KDU-ČSL. V blízkosti těch nejmocnějších českých mužů se však pohybuje už více než deset let: pracovala jako asistentka pro někdejšího premiéra Topolánka (podrobnosti zde »), žila s dnes nejvlivnějších mužem Prahy, sociálním demokratem Karlem Březinou.

Jak bude vypadat vládní koalice na pražské radnici za měsíc, si dnes nikdo nedovolí tipovat.

Hnutí ANO by se rádo zbavilo své primátorky Adriany Krnáčové, v pondělí večer jí podle serveru Echo24 vyslovilo nedůvěru předsednictvo pražské organizace. Ze sedmnácti členů ji podpořili jen dva, ona sama se zdržela, dva nehlasovali a zbytek byl jednoznačně proti. Do útoku proti Krnáčové už minulý týden zavelela nekorunovaná šéfka ANO na pražské radnici Radmila Kleslová.

Krnáčová totiž tropí ve funkci jeden přešlap za druhým. Zatím posledním je náhlé předložení klíčového dokumentu: pražských stavebních předpisů, aniž by bylo jasné, kdo a kde je vlastně sepsal. A zda nejdou na ruku velkým pražským developerům.

Podporu už Krnáčová navíc ztrácí i u majitele hnutí Andreje Babiše. Jejím štěstím je, že vládní koalice potřebuje každý hlas; ANO by “popravou” primátorky riskovalo ztrátu jejího hlasu. A nejen to, přijít by mohlo i o jeden, dva další hlasy Krnáčové věrných. Proto se snaží přimět ji, aby rezignovala sama. “Nehodlám odstupovat,” říká však Krnáčová.

Zároveň už však ANO i sociální demokraté dali Trojkoalici (zelení, starostové a lidovci) ultimátum, že musí skončit neposlušný náměstek Matěj Stropnický. “Na klubu ANO jasně padlo, že naše koalice má potenciál, ale ne s panem Stropnickým,” řekla Hospodářským novinám Krnáčová.

Trojkoalice se ale v pondělí večer rozhodla, že Stropnického neobětuje. “Klub přijal jednomyslně usnesení, že Trojkoalice odmítá ultimátum ze strany koaličních partnerů a trvá na věcné argumentaci a plnění programových priorit (…). My máme koaliční smlouvu a trváme na jejím plnění,” citoval Český rozhlas šéfa jejího zastupitelského klubu Petra Štěpánka.

Reálně tak hrozí rozpad koalice. A pak by přišlo na řadu sestavování té nové. Samozřejmě bez Krnáčové. A šance pro zákulisní hráče. Jako je například Vávra.

Existuje několik variant budoucí koalice: ANO a sociální demokraté jsou jistota. Ale kdo k nim? Buď část TOP 09 (vávrovci), starostů a lidovců, nebo naopak “hudečkovci”, starostové a lidovci.