Stát není firma, nová kampaň sociální demokracie (repro: ČSSD)

Detaily, co kýve vládou aneb Jak Babiš cestou do práce uviděl billboard ČSSD

Koaliční vláda ČSSD, ANO a lidovců prochází první skutečnou krizí. Andrej Babiš hrozí odchodem z kabinetu, socialisté a lidovci mu v tom překvapivě nehodlají bránit. Doba příměří a ústupků ve vládě skončila. Zejména ČSSD mění taktiku a rozhodla se proti svému největšímu volebnímu konkurentovi přitvrdit.

Úterní cesta do práce nebyla pro Andreje Babiše nejpříjemnější. Zastihl jej jeden z bilboardů, kterými ČSSD rozjela kampaň do podzimních krajských voleb. Stálo na nich: “Stát není firma. Je to společenství lidí”.

Ukázka z billboardové kampaně ČSSD. Repro: Neo

Ukázka z billboardové kampaně ČSSD. Repro: Neo

Lídra hnutí ANO to podle jeho spolupracovníků rozčílilo a znovu nastartovalo k výrokům, že taky nemusí dál v koalici sedět. Neuběhlo totiž ani čtyřiadvacet hodin od poslední vládní přestřelky, která se strhla kvůli sporu o výběr mýtného. Babišův ministr dopravy Dan Ťok dostal další výprask kvůli chystanému tendru: Vláda mu materiál vrátila s tím, že chybí stanovisko ministerstva pro místní rozvoj a koaliční partneři přidali doušku, že se nenechají zavřít.

Babišovi lidé tvrdí, že v koalici byla dohoda o tom, že se nebude problém s mýtem ventilovat veřejně. Když se to stalo, vicepremiér se rozzuřil. “Začínám přemýšlet, jestli tato koalice může fungovat dál. To jsou neuvěřitelné podrazy od našich koaličních partnerů,” prohlásil v pondělí.

Ťokův výprask označil za odvetu socialistů, jejichž ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi zablokoval plány s leteckou záchrankou, v nichž jde o tři miliardy korun.

Sociální demokraté a lidovci nyní podle zjištění Neovlivní.cz vyčkávají, zda Andrej Babiš splní své výhružky a koalici opustí. “Vyhánět ho nebudou, ale pokud bude chtít odejít, nebudou mu taky nijak bránit. Odchodem jedné ze stran vláda nepadá,” uvedl jeden z vládních insiderů.

Babišova společnost Agrofert vytáhla do protiútoku s kampaní "Máme to spočítané" (doslovný slogan)

Babišova společnost Agrofert vytáhla do protiútoku s kampaní “Máme to spočítané” (doslovný slogan)

ČSSD totiž právě v úterý odstartovala kampaň do podzimních krajských voleb a rozhodla se zcela změnit strategii. Nehodlá už Babišovi ustupovat a za každou cenu hledat kompromis jen proto, aby vláda vydržela celé své období.

V praxi například nejenže se poslanci ČSSD chystají podpořit tento týden zákon z dílny opoziční TOP 09, kvůli němuž by se Andrej Babiš pro účast ve vládě musel vzdát vlastnictví Agrofertu a tedy i jeho divize médií.  ČSSD chce novou právní úpravu ještě zpřísnit. Tak, aby nemohlo jít jen o formální převedení, které by vicepremiérovi umožnilo dál Agrofert řídit.

Obrat sociální demokracie přišel poté, co letos v lednu bez nějaké výraznější příčiny vztahy v koalici zřetelně ochladly. Lidovci a socialisté si po straně začali stěžovat, že Babiš významně přitvrdil, chová se neurvale až sprostě. “Atmosféra v koalici zkrátka zhoustla, je hnusná,” popsal to další z významných hráčů české politiky.

K tématu:

Mapa střetu zájmů AB. Data: Neo, Grafika: Newslab
» Přehledně: Mapa střetu zájmů Andreje Babiše
» Mohu zvážit převod majetku do svěřeneckého fondu. Ale, napsal Babiš
» TOP 09 chce odříznout Babišovy firmy od veřejných zakázek
» Jedno udání za druhým: Kdo se snaží dostat Babiše?
» Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje dotace pro Agrofert

Nepřidalo tomu ani libanonské dobrodružství, kdy ministr spravedlnosti Robert Pelikán za ANO podpořený Andrejem Babišem protlačil výměnu pětice unesených Čechů za vězněného Libanonce Alího Fajáda. ČSSD ani lidovcům se to nezamlouvalo.

Šéf lidovců to ostatně dal najevo i veřejně na svém twitterovém účtu: “Odmítám řeči opozice i médií, že je kauza Libanon věcí vlády. Vláda o ničem nerozhodovala ani nejednala. Je to věc konkrétních členů vlády!,” distancoval se na twitteru od rozhodnutí předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Naopak Babišův tým viní ze zhoršení vztahů své koaliční partnery, lídr ANO to říká ostatně veřejně. Tvrdí, že se na něčem dohodnou a ono to obratem přestane platit. A navrch koaliční partneři ještě hodlají podporovat opoziční návrhy, které jdou proti jeho zájmům.  Do třetice ho pak začal krajně vytáčet ministr vnitra Milan Chovanec, kterého si sociální demokracie dlouhodobě “pěstuje” jako “zlého” muže, který na vládě čelí Babišovým výpadům.

Poté, co Babišovy noviny zaútočily – přes Chovancova blízkého spolupracovníka a majitel PR agentury Miloše Růžičku – na premiéra Sobotku a jeho roli v kauze privatizace OKD, ministr vnitra na jednání ČSSD rozjel odvetnou akci. Chovanec chce, aby se Babiš vzdal novin a současně ještě přitvrdil své zpravodajství na twitteru. “Půl miliardy nových agrodotací pro Agrofert? Ale ano, vláda má smysl :-),” trefuje se do vládního koaličního partnera.

Zástupci všech tří vládních stran se shodují: pokud Babiš vládu neopustí, fungování koalice bude do řádných voleb značně paralyzované.