Krnáčová v kauze Škodův palác otočila, město se bude soudit

Dva roky se hlavní město dohaduje se společností Copa Retail kvůli výši pronájmu, které Praha platí za Škodův palác. Primátorka Adriana Krnáčová byla tím, kdo odmítal soudní spor a s firmou se chtěla dohodnout. Jak informoval exkluzivně deník Neovlivní.cz už v březnu, zašla až tak daleko, že byla ochotná najmout si právníky podle scénáře, který připravila protistrana konfliktu (více zde »).

Nyní Krnáčová otočila. Radě města dnes navrhla soudní řešení. A rada to odsouhlasila.

Magistrát si pronajal Škodův palác v roce 2006. Se společností Copa Retail, tehdy vlastněnou podnikatelem Sebastianem Pawlowskim, uzavřel smlouvu, jejíž konstrukce městu neumožňuje ji předčasně vypovědět. Praha se zavázala firmě platit pronájem příštích dvacet let za celkových 4,5 miliardy korun.

O rok později Pawlowski převedl budovu i smlouvu s magistrátem na firmu Guyana Holding, kterou prodal. K vlastnictví se později přihlásil britský podnikatel David Maxwell.

Praha bez řečí platila – do roku 2013. Tehdy se magistrát pod vedením Tomáše Hudečka (TOP 09) rozhodl podat žalobu, v níž uvedl, že smlouvu o pronájmu považuje za neplatnou, protože šlo o zneužití monopolního postavení pronajímatele.

V prosinci 2014 však Praha prvoinstančně jednu část sporu o Škodův palác prohrála. A nová primátorka Adriana Krnáčová odmítla dál se soudit. “Je možné se dohodnout,” řekla tehdy.

Na konci roku se Krnáčová utajeně sešla se zástupkyní společnosti Copa Retail Abigail Schaeffer. Na schůzce a později v emailech obě ženy detailně řešily výměnu právníků zastupujících Prahu; Schaeffer Krnáčové dodala i seznam “vhodných kanceláří”. Probraly spolu také mechanismus, jak celá věc projde vedením města.

V lednu Praha skutečně ukončila smlouvu s právníky, kteří ji doposud ve sporu o nájem ve Škodově paláci zastupovali. A v březnu rada města na návrh primátorky schválila smlouvu o právním zastupování s kanceláří ze seznamu od Copa Retail.

Případ nyní vyšetřuje protikorupční policie; detektivům zbývá podle informací Neovlivní.cz vyslechnout jednoho z klíčových svědků proti Krnáčové, advokáta Vladimíra Zoufalého. Ten měl původně Prahu ve sporu o výši nájemného zastupovat. Než ho Krnáčová nechala vyměnit, stihl vypracovat žalobu, v níž Praha požadovala razantní snížení nájemného.

Zoufalý primátorku za kauzu Škodova paláce kritizoval. Postup Prahy ve sporu označil za krajně nevýhodný. Pražští radní v čele s Krnáčovou se mu pomstili tím, že na něj podali stížnost k advokátní komoře.

Sama Krnáčová kvůli aféře čelila neúspěšnému pokusu o odvolání.