Krúpa s horníky míří k Ženevskému jezeru. Plánují demonstraci před domem Bakaly

Slovenský finančník Pavol Krúpa přitvrdil ve svém tažení proti bývalému majiteli OKD Zdeňkovi Bakalovi. Na červen chystá spolu s horníky demonstraci před rodinným sídlem Bakalových ve Švýcarsku. Neobvyklá akce může zafungovat i v předvolební kampani. Privatizace OKD, které skončily v Bakalových rukou, je totiž slabé místo premiéra Bohuslava Sobotky.

Útok miliardáře Krúpy na miliardáře Bakalu začal už před dvěma lety. Majitel investiční skupiny Arca Capital Krúpa oznámil, že hodlá vydělat na bankrotu OKD. Současně ale také prohlásil, že chce dohnat k odpovědnosti ty, kteří mají na svědomí jednak nevýhodnou privatizaci dolů. A pak také finanční operace, které doly těsně před jejich pádem poškodily.

Slovenský miliardář Pavol Krúpa

Podal proto trestní oznámení a rozjel tak policejní vyšetřování bývalých majitelů dolů včetně Zdeňka Bakaly. A současně podal návrh na zablokování Bakalova majetku.

“Standardní postup je ale na můj vkus poněkud pomalý. A kde si člověk nepomůže standardní cestou, je třeba volit ty nestandardní, řekl bych až nátlakové. Proto chceme demonstrovat přímo před domem Zdeňka Bakaly ve Švýcarsku,” řekl Neovlivní.cz Krúpa, který požádal tamní úřady o povolení demonstrace.

K Ženevskému jezeru, kde rodina Bakalových žije, si sebou chce finančník vzít horníky z dolů. Ale třeba také nájemníky z bytů, které jim Bakala přislíbil odprodat, ale nakonec je prodal někomu jinému. “Jedeme si pro peníze, které Bakala ukradl horníkům, akcionářům, nájemníkům bytů, ale i daňovým poplatníkům,” prohlásil Krúpa.

Výlet k Ženevskému jezeru hodlá svým “spoludemonstrantům” zasponzorovat.

Zdeněk Bakala na Krúpovy aktivity dosud veřejně nereagoval. Stejně jako nekomentoval policejní vyšetřování. Prostřednictvím svého mluvčího nicméně striktně popřel, že by z OKD vyváděl peníze a přivedl je tak k bankrotu.

Deník Neovlivní.cz ale minulý týden zveřejnil zprávu, že policie s vyšetřováním finišuje a chystá obvinění konkrétních lidí. A to právě za operace předcházející krachu dolů. Zda se bude obvinění týkat i přímo Bakaly, to zatím není jasné.