Krvavá olympiáda. Kdy politika do sportu patří

Britská vláda přesvědčuje sponzory olympiády, aby tlačili na organizátory kvůli jejich snaze vrátit ruské sportovce do soutěží. Mezinárodní olympijský výbor se zuby nehty drží svého stanoviska, že politika do sportu nepatří. Vážně?

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach zkoumá, jak umožnit účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě. Ukrajina pohrozila bojkotem. A Bach jí vzkázal, že by šlo o porušení Olympijské charty. Litera Olympijské charty versus válka.


Ilustrace: Neo / Shutterstock

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba to komentoval bez obalu: „45 ruských medailí na OH v Tokiu získali sportovci, kteří jsou členy klubu ruské armády. Té armády, která páchá zvěrstva, zabíjí, znásilňuje a rabuje. Takové sportovce chce teď ignorantský MOV postavit pod bílou neutrální vlajku a umožnit jim soutěžit.“ Opravdu se to může stát? Budeme sledovat ruské střelce pod olympijskými kruhy?

Je to tu zas. Znovu posloucháme výroky sportovních činovníků, podle kterých do světa sportu politika nepatří. A to ani v tak výjimečné situaci, jakou je válka, již déle než před rokem rozpoutal na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin. S podporou svého běloruského spojence Alexandra Lukašenka.

A právě o ruské a běloruské sportovce se hraje. Podle prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha jim nelze účast na olympiádě zakazovat. Je to diskriminační. A v tomto názoru ho podporuje i OSN. Jistě, Bach nechce rušit sankce uvalené na sportovní svazy obou zemí. Chce ale povolit účast ruských a běloruských sportovců jako „neutrálních“.

„Dějiny ukážou, kdo dělá pro mír více. Ten, kdo se snaží o otevřenost a komunikaci, nebo ten, kdo chce izolovat a rozdělovat,“ obhajuje Bach svoji pozici.

Na první pohled to vypadá rozumně. Ale při detailnějším zkoumání to není nic víc než zmiňovaná mantra „netahejme politiku do sportu“. Sportovci nemůžou za rozhodnutí Putina a Lukašenka. Nediskriminujme je. Ukažme naopak, že největší sportovní svátek může sbližovat a prolamovat hranice. Více a lépe, než to umějí politici.

Takže dovedeno ad absurdum: Budou se Rusové a Bělorusové na olympiádě účastnit i soutěží ve střelbě? Třeba mají natrénováno…

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu říká: „Rusko zabíjí a terorizuje a představitelé tohoto teroristického státu nemají svoje místo v olympijské soutěži. A nemůže se to schovat pod předstíranou neutralitu bílé vlajky, protože Rusko je teď zemí, která všechno barví krví. Dokonce i tu bílou vlajku.“

JE TO JEN PRÁCE

Špičkový český šermíř Alexander Choupenitch řekl: „Já dělám svoji práci. Snažím se na to co nejlépe připravovat a nevidím důvod, proč bych kvůli rozhodnutí někoho jiného měl bojkotovat to, že bych reprezentoval Českou republiku.“

Není to tak, že ve skutečnosti jde jen o peníze? A na dobré mravy olympijský výbor kašle? Téma Krvavá olympiáda popisujeme v aktuálním časopise Neovlivní.cz, který je k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email