Kubiceho zpráva II ? ÚOOZ jde po vedení policie

Střet policejních špiček o reorganizaci elitních policejních útvarů vygradoval. Lidé věrní bývalému šéfovi ÚOOZ Robertovi Šlachtovi oznámili, že policejní prezident je podezřelý z “brutálního” úniku informací z vyšetřování hospodářských kauz. Sám Šlachta chce jít svědčit před sněmovní výbor pro bezpečnost.

Důkazy na stole zatím nejsou, ale spolupracovníci Roberta Šlachty z protimafiánského útvaru mají jasno. Zaútočili na policejního prezidenta Tomáše Tuhého – strůjce reformy, která smetla jejich šéfa Šlachtu a zároveň vyvolala dosud nejvážnější koaliční roztržku.

Jeden z regionálních šéfů ÚOOZ Jiří Komárek v televizi veřejně policejního prezidenta obvinil, že má na svědomí “brutální” úniky informací. A to v olomoucké kauze, v níž policie stíhá mimo jiné v okrajové větvi i sociálnědemokratického hejtmana Jiřího Rozbořila. (Speciál k této kauze najdete tady »)

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

“Mám povědomí o tom, že pan policejní prezident je, řekněme, osobou podezřelou z brutálního úniku informací v rámci objasňování hospodářské trestné činnosti ve stamiliónových částkách… Požádám v příštím týdnu, aby mně a mému řediteli bylo umožněno slyšení před bezpečnostním výborem Sněmovny,” řekl Komárek v České televizi a dodal, že důkazy jsou extrémně závažné.

Není ovšem jasné, proč ÚOOZ s jejich předáním poslanců vyčkávala a proč dosud proti Tuhému nic nepodnikla, pokud má skutečně nabito. Jestliže podezřívala svého nejvyššího šéfa z jednoho z nejhorších policejních zločinů – tedy vynášení informací – proč jej neobvinila?

To zatím ani Komárek, ani Šlachta, který chce rovněž ve sněmovně vypovídat, nezveřejnili.

Celý případ navenek začíná připomínat aféru Jana Kubiceho, Šlachtova předchůdce, který těsně před volbami 2006 nastoupil do sněmovny s důkazy o snahách politiků torpédovat citlivé kauzy. Podobnost je ale jen na první pohled.

Kubice na rozdíl od Šlachty volil vystoupení ve sněmovně jako poslední zoufalý pokus, jak politikům zabránit v ovlivňování vyšetřování. Do té doby věc řešil standardně se svými nadřízenými, ministrem i příslušnými žalobci.

• Čtěte také: Nová fakta deset let poté: Kdo mohl zastavit Kubiceho zprávu

V případě reorganizace ovšem sám policejní prezident Tomáš Tuhý i ministr vnitra Milan Chovanec dali prostor pro spekulace, že jim jde ve skutečnosti o likvidaci ÚOOZ. Reforma totiž byla připravená narychlo, bez dostatečného projednání se státními zástupci a nadto není vůbec detailně domyšlená.