Kuciakův šéf: Červená skvrna na saku Roberta Fica

Marek Vagovič býval šéfem Jána Kuciaka. Slovenského novináře, který podle dnešního rozsudku soudu zemřel kvůli své práci. Odsouzeni ale byli jen vykonavatelé vraždy. Ti, co si ji objednali, zůstávají nepotrestáni. Soud osvobodil i podnikatele Mariana Kočnera, kterému obžaloba připisovala právě organizátorství novinářovi popravy. Odemykáme esej Marka Vagoviče, kterou sepsal zjara pro tištěný časopis Neovlivní.cz k dvouletému výročí smrti Jána Kuciaka. Jeho slova se ukázalo jako prorocká.


Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové vyvolala doma i ve světě oprávněně negativní reakce. V moderních slovenských dějinách je jejich smrt precedentem, protože fyzická likvidace investigativního novináře a jeho partnerky… to se tu nestalo ani v éře autokratického premiéra Vladimíra Mečiara. Ne. Tato událost už navždy zůstane červenou skvrnou na saku Roberta Fica.

Slovensko se probralo z letargie, lidé vyšli v tisících do ulic, žádali pád vlády a předčasné volby. Fico nakonec rezignoval, změnilo se i vedení policie a ministerstva vnitra. Ovšem ve skutečnosti šlo jen o kosmetické úpravy. O přemalování fasády, aby se veřejnost uklidnila. Peter Pellegrini je totiž loutkový premiér. A Denisa Saková loutková šéfka resortu vnitra.

Fico i nadále řídí většinu klíčových procesů v politice, byť je jeho vliv menší než před vraždou Jána a Martiny. Jejich brutální poprava, kterou si podle vyšetřovatelů objednal mafián Marian Kočner, muž s úzkými vazbami na Ficův Smer, však postupně mění atmosféru jak uvnitř policie, tak prokuratury. Orgány činné v trestním řízení konečně dělají to, co je třeba.

Foto: Shutterstock

To znamená, že začaly důsledně prověřovat kauzy s politickým, oligarchickým nebo mafiánským pozadím. Důkazem je nejen vyšetřování Kuciakovy vraždy, ale třeba i případ s padělanými směnkami televize Markíza, které měl Kočner zfalšovat. Dnes čelí několika obviněním, jeho parťák Ladislav Bašternák již byl pravomocně odsouzen za daňové podvody.

Na druhou stranu ovšem chybí jakékoli výsledky v objasňování případů, které Kuciak ve svých článcích otevřel. Vedení policie rozpustilo tým, který je prověřoval, což vyvolalo obavy ze zásahů do vyšetřování: Zda se někdo nesnaží krýt jistou skupinu vlivných, kteří zůstávají pod ochranou Smeru. Novinář Kuciak totiž rozkrýval kšefty i několika sponzorů této strany.

Od 21. února 2018, kdy byli Ján a Martina zavražděni, ušlo Slovensko velký kus cesty. Na povrch vyplavalo obrovské množství špíny, která byla usazená v nejvyšších patrech politiky, justice a bezpečnostních složek. Známe jména státních zástupců a soudců, kteří kolaborovali s mafiánem Kočnerem. Nikdo z nich však zatím nebyl postaven před nezávislý soud.

Země se nachází na historické křižovatce – podobně jako v roce 1989, kdy padl komunismus, nebo v roce 1998, kdy skončila Mečiarova éra. I dnes stojí Slovensko před kruciální otázkou, čím je a jakým směrem se chce ubírat. Zda je uneseným státem, který si rozkrájeli jako narozeninový dort zkorumpovaní politici, oligarchové a mafiáni. Nebo zemí, kde platí zákon pro všechny bez ohledu na jejich společenské postavení, konexe či výšku majetku.

I proto se s napětím očekává, jak dopadnou parlamentní volby v roce 2020. Zda sestaví vládu žoldáci organizovaného zločinu s fašisty a populisty, nebo demokratická opozice, která volá po radikální změně kurzu.

V prvním případě hrozí, že se Slovensko vydá cestou Maďarska s tím, že staronová moc si vyrovná účty se svými oponenty. S kritickými novináři, nevládními organizacemi, odvážnými vyšetřovateli, státními zástupci, soudci. Studená válka se může změnit v otevřený boj, jaký pamatujeme z období normalizace, kdy komunisté umlčeli odpůrce sovětské okupace.

V druhém případě existuje naděje, že stát začne konečně sloužit a chránit své občany, kteří se na jeho provoz skládají ze svých daní. Že dokáže pomoci všem, kteří se postaví zlu, aby neskončili jako Ján a Martina. A nekompromisně stíhat ty, kteří překročí pomyslnou hranici.

Je však iluzorní domnívat se, že katarze nastane okamžitě po volbách. Figurky z Kočnerova obludného světa udělají vše pro to, aby si zachránily krk. Včetně pokusů o diskreditaci lidí, kteří budou ohrožovat jejich status a beztrestnost. Cesta ke spravedlnosti bude ještě pořádně dlouhá a trnitá.

Slovensko čeká – i v případě příznivého volebního výsledku – v nejbližších letech jen krev, dřina, slzy a pot.

……

 

Marek Vagovič
Autor působí jako šéf investigativního týmu zpravodajského serveru Aktuality.sk, byl šéfem Jána Kuciaka.

Článek vyšel v únorovém časopise Neovlivní.cz. Předplatné můžete získat ZDE:

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com