Kultura odmítá vydat dokumenty k Hadím lázním

Ministerstvo kultury odmítá zveřejnit dokument, kterým původně zdůvodňovalo rozhodnutí Antonína Staňka ohledně zrušení památkové ochrany Hadích lázní v Teplicích. Jde o údajné stanovisko rozkladové komise, která měla podle mluvčí resortu Staňkovi překvapivý obrat v postoji státu doporučit. Na obsah údajného stanoviska komise se přitom sám Staněk ve svém rozhodnutí vůbec neodvolává.

Případ Hadích lázní bude řešit policie, protože se ji k tomu chystá vyzvat protikorupční fond NFPK. Policisté tak budou zkoumat, zda Antonín Staněk o zrušení památkové ochrany rozhodl poslední den ve funkci svévolně. Nebo zda k tomu měl odborná doporučující stanoviska.

Mluvčí ministerstva Martha Häckl totiž minulý týden v reakci na odhalení Neovlivní.cz uvedla, že ministr má své rozhodnutí podepřené experty. “Stanovisko rozkladové komise bylo doporučující,” řekla mluvčí Martha Häckl České televizi.

Psali jsme:
» Poslední podpis ministra Staňka
» Dokument: Proč Staněk rozhodl ve prospěch Zemanova sponzora
» Hadí lázně bude řešit policie

Jenže když redakce Neovlivní.cz o toto stanovisko požádala, ministerstvo jej odmítlo vydat.

“Vaše žádost o informaci bude vyřízena v zákonné lhůtě podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím,” reagovala mluvčí Häckl na žádost o poskytnutí dokumentu.

Redakce přitom nežádala o vydání podle zákona 106, čímž se v praxi prodlužuje lhůta a úřady mohou vydání informace oddalovat. Stanovisko rozkladové komise navíc nekryje žádný předpis o utajení, nešlo také o žádnou záležitost spojenou s bezpečností státu.

Na názor údajného stanoviska rozkladové komise se přitom neodvolává ani sám Antonín Staněk ve svém rozhodnutí z 31. července (popsali jsme zde). Z něj naopak vyplývá, že ještě 8. července ministerstvo kultury odmítalo památkovou ochranu lázní zrušit. 26. července v pátek dorazil na úřad rozklad Jaroslava Třešňáka, majitele lázní a sponzora prezidentské kampaně Miloše Zemana.

A o čtyři pracovní dny později, poslední hodiny ve funkci ministr rozhodnutí vydal. Podle verze mluvčí Häckl tedy v rekordně krátké době ke komplikovanému a vleklému případu stačila zasednout rozkladová komise, změnila svůj původní názor z kraje července a následně expresně vydal verdikt Staněk.

Sám exministr se také k případu včera poprvé vyjádřil. Na otázky novinářů odmítá dál odpovídat, zveřejnil jen stanovisko na svém twitterovém účtu. “Sejmutím ochrany jsem umožnil odblokovat letitou patovou situaci, během níž objekt stále více chátral. Přišlo mi lepší a logické dát Hadím Lázním naději na další využití pro 200 postižených dětí, než je dále nechat nesmyslně chátrat,” uvedl Staněk.

Nezmínil už ale, že stát nemá žádné záruky, že developer Třešňák bude lázně využívat pro postižené. Stejně jako fakt, že dosavadní podnikatelovy plány předkládané památkářům, počítaly se stržením historicky cenné budovy.