Kupředu pravá. Rajchlova partaj může přinést převrat české politiky

Šance hnutí PRO jsou v koalici s Babišovými populisty z ANO. S Okamurou oligarcha v jedné vládě nikdy neusedne.

„Podejte demisi,“ vyzývá premiéra Petra Fialu předseda strany PRO Jindřich Rajchl. A experti začínají uvažovat o tom, jestli PRO bude novou hvězdou, nebo jenom další kometou na politickém nebi. Srovnání s okolními zeměmi nedává Rajchlově straně velkou šanci na dlouhý život, přesto může její vzestup ohlašovat zásadní převrat české politiky. Tato zjištění přináší analýza v květnovém časopise Neovlivní.cz.


Loňská demonstrace proti vládě na Václavském náměstí. Foto: Shutterstock.com

Jako by z oka vypadla rakouské straně MFG. Název PRO je zkratkou hesla „právo–respekt–odbornost“ a zároveň přináší pozitivní poselství o straně, která je tu PRO nás. Kryptogram MFG znamená v překladu „lidé – svoboda – základní práva“ a zároveň je zkratkou fráze „s přátelským pozdravem“ na konci dopisu.

MFG vznikla v únoru 2021 v reakci na přijetí zákona o povinném očkování proti covidu, PRO je dědičkou uskupení Pro Libertate, které protestovalo proti povinnému očkování části státních zaměstnanců. V obou případech stáli v čele strany právníci, kteří s puncem bojovníků proti covidovým opatřením už zaznamenali první úspěchy. MFG získalo šest procent hlasů a tři mandáty ve sněmu spolkové země Horní Rakousko, PRO zaznamenalo z malých stran nejlepší výsledky při senátních volbách 2022, včetně jednoho senátorského místa pro Janu Zwyrtek Hamplovou.

Příklad MFG však ukázal, jak takové iniciativy končí. Po pandemii se zakladatelé MFG snažili najít nová témata, například protestovali proti dodávkám zbraní Ukrajině, pak se ovšem pohádali a v dalších zemských volbách v Korutanech či Solnohradsku jejich strana skončila pod hranicí jednoho procenta. MFG se mění na hornorakouskou regionální stranu, která naposled v tamním sněmu prosadila povinnost obchodníků značit potraviny, které obsahují přísady z rozemletého hmyzu.

O tom, že PRO má lepší vyhlídky, pochybuje například politolog Jan Bureš z Metropolitní univerzity. „PRO vznikla v časech covidu a zatím není jasné, jestli se podaří vybudovat stranu, která má politiku i pro jiné oblasti,“ popisuje současný stav expert a připouští: „Prostor na získání voličů může být někde mezi vládními stranami a současnou opozicí. Mezi těmi lidmi, kteří volili Spolu nebo STAN s Piráty a teď jsou hluboce zklamáni tím, jak vláda funguje.“

Foto: Neo

První místopředseda PRO Tomáš Nielsen v rozhovoru pro časopis Neovlivní.cz přesto tvrdí, že jeho strana chce vyhrát volby. Jak nasvědčují obě „Demonstrace proti bídě“, kterých se účastnily desítky tisíc lidí a zaplnily Václavské náměstí až ke Štěpánské ulici, PRO se skutečně snaží naplnit definici tzv. populistického obratu, jak ji v knize „Rozum populismu“ definoval argentinský filozof a politolog Ernesto Laclau.

Když společnost ovládne široká nespokojenost s aktuálním stavem poměrů, mohou zakladatelé populistické strany srozumitelně formulovat konkrétní požadavky jednotlivých skupin obyvatelstva a spojit je s emotivní kritikou vládnoucí elity. V Česku může jít o požadavky na snížení cen energií, potravin nebo bydlení, omezení migrace a podpory Ukrajiny ve válce proti ruské agresi, které se ostatně na demonstracích proti bídě zmiňovaly.

Rétorika populistů musí být dostatečně přesvědčivá, aby rozdělila společnost na dvě části, tedy na „lid“, který je utlačován a žádá změnu, a na mocnou elitu, která chce lid okrádat nebo vykořisťovat. V tuzemsku se populistický obrat naposledy povedl Miloši Zemanovi, když varoval před tím, že jeho soupeř v prezidentské volbě Jiří Drahoš hodlá v bytech tuzemských občanů usídlit migranty.

Proč může Jindřich Rajchl uspět? A čím je důležitý pro další politický osud Andreje Babiše? Detailní analýzu přináší květnový časopis Neovlivní.cz, k mání v sekci PŘEDPLATNÉ.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Exministryně zatajila, že vlastní akcie. Případ má na stole policie

Musíme se odnaučit lhát. Poslední rozhovor se Soňou Červenou

Atomové kompro, zatajené majetky člena Fialovy vlády a ústup ze slávy Lenky Bradáčové

Vážit se to nebude. Proč přetížení kamiony nerušeně ničí dálnice


Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email