Kuřácký zákon spadl pod stůl, pak přišel ANO dar od tabákové firmy

Aféra s protikuřáckým zákonem, který před týdnem i kvůli hlasování poslanců ANO neprošel sněmovnou a způsobil vážnou roztržku ve vládě, má zajímavou dohru. Deník Právo upozornil, že pouhé dva dny poté, co zákon padl, přistálo na transparentním účtu hnutí ANO půl milionu korun od tabákové společnosti.

Lidovci a sociální demokraté mluvili o porušení koaličních dohod, ANO na druhé straně o podrazu vládních partnerů (psali jsme zde »). Protikuřácký zákon z dílny ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD), který sněmovna olepila řadou dodatků, však nepochybně padl kvůli tomu, že pro něj nezvedla ruku třetina poslanců Babišova hnutí.

Sobotkův kabinet se sice chystá na reparát a do parlamentu posílá znovu původní verzi zákona, mezitím však vyšly najevo dvě zajímavé okolnosti, které příběh ilustrují.

Čtěte také

» Kouření škodí vládnutí: O zrádcích, lhářích a dalších členech vlády
» Politici se bojí sledování, šifrují zprávy a píší na mazací tabulky
» Po Praze a Ostravě má i v Brně ANO udržet u moci Faltýnek
» Faltýnek o utajené schůzce k arbitráži: Prostě mě pozvali

Jednak, že sněmovní debakl přičítá Andrej Babiš šéfovi klubu poslanců Jaroslavu Faltýnkovi. A hodně se na něj zlobil. A druhak: na účet ANO přišel dar od tabákové firmy.

“27. května přistálo na transparentním účtu u Komerční banky pět set tisíc od společnosti Velta Plus EU, s. r. o. Ta se podle obchodního rejstříku zabývá mimo jiné zpracováním tabáku a výrobou tabákových výrobků. Na svém webu píše, že vyrábí jakostní cigaretové tabáky a kuřácké doplňky. Společnost sídlí v Karlových Varech a jejím jednatelem je Dang Khoa Vu,” napsal deník Právo.

Všechny zúčastněné stran se dušují, že dar a hlasování spolu nesouvisí. Mluvčí ANO Lucie Kubovičová listu řekla, že firma zřejmě chtěla podpořit kandidátku na karlovarskou hejtmanku Janu Vildumetzovou.

“Pan jednatel se rozhodl podpořit ANO, protože z jeho hlediska mají nejlepší politický program. Se žádostí o podporu nás oslovilo víc politických subjektů,” sdělila Právu asistentka jednatele firmy Jana Havlová.

Deník Aktuálně.cz pak zrekonstruoval, proč se hlasování poslanců z klubu ANO při projednávání protikuřáckého zákona rozložilo a jeho členové nezvedli ruku podle jednotného klíče. Ve sněmovně v té době totiž chyběl obvyklý dirigent, šéf klubu Jaroslav Faltýnek.

Ze schůze odešel; později se poslancům stran vládní koalice omlouval, že proces hlasování neuřídil. “Jednal jsem se zástupci Ázerbájdžánské republiky,” přiznal Aktuálně.cz Faltýnek.

“On na to setkání s Ázerbájdžánci neměl jít, protikuřácký zákon byl mnohem důležitější,” komentoval pro server ostup své pravé ruky Babiš.