Kušnierz odsouzen na 7 let, ostatní vyvázli s podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal kdysi vlivného šéfa dotačního úřadu Petra Kušnierze za machinace s rozdělováním dotací z EU mnohaletým vězení. Ostatní aktéři kauz z éry “Palerma na severu” prozatím za mříže nepůjdou.

Bývalý ředitel Regionálního operačního programu Severozápad (ROP) dostal sedm let ze zneužití pravomoci a poškozování finančních zájmů EU.

Další vlivné postavy skupiny kolem Kušnierze, například exnáměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda nebo druhý exředitel ROPu Pavel Markvart, vyvázly s podmínkami. Všichni se mohou odvolat k pražskému Vrchnímu soudu.

Kontext:

» Kdo má v ČR vliv: TOP 10 v Ústeckém kraji
» Ať víte to, co Tonda Blaník: Je Ústí Palermem na severu?
» Mapa vlivu Ústecka: Návrat starých pořádků. I kmotři jsou zpět
» Utajený dokument: Dotační šéf Kušnierz neměl být propuštěn
» Rozhovor s Martinem Hausenblasem: Babiš spustil něco, co nedomyslel
» 2015: Malér soudce Bureše – Večírek u Pavla Němce
» 2016: Elity na Němcově večírku prořídly, soudce Bureš to vzdal

Petr Kušnierz sice dostal sedm let, 2,5 roku však již ve vězení strávil. Jedinými aktéry případu, které soud viny zprostil, byl bývalý právník úřadu Jan Martinovský a další z exředitelů ROPu Petr Vráblík.

“Bývalý náměstek hejtmanky Ústeckého kraje Pavel Kouda dostal tříletý podmíněný trest s odkladem na pět let. Další bývalý ředitel úřadu ROP Pavel Markvart odešel od soudu s dvouletým podmíněným trestem s odkladem na tři roky. Podmíněný trest udělil soud i úřednici Ireně Kotlanové, která dostala dva roky vězení se čtyřletým odkladem,” vyjmenoval reportér serveru Aktuálně.cz: “Soudkyně Kamila Elsnicová odsoudila Koudu, Kotlanovou a Markvarta za to, že zneužili pravomoc úřední osoby. Za stejný trestný čin byl odsouzen také Kušnierz. U něj ale soud u části skutků, které mu kladla za vinu obžaloba, řekl, že je nespáchal.”

“O rozdělování dotací bohužel rozhodovali podnikatelé Alexandr Novák, Patrik Oulický a Daniel Ježek,” citoval server soudkyni s odkazem na vlivné podnikatele regionu.

Stejnou verzi razí i exředitel Kušnierz, který v průběhu procesu začal spolupracovat s vyšetřovateli.

Vypověděl například, že na ROPu byly tzv. “zájmové projekty”, které musely projít, přičemž u machinací byli kromě podnikatelů rovněž krajští političtí lídři ODS a ČSSD (víc tady »).