Kyrgyzstán nevypoví smlouvu s firmou, za kterou lobboval Mynář

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev podržel českou firmu Liglass Trading, která v zemi získala před dvěma týdny miliardovou zakázku na výstavbu vodních elektráren. Veškeré pochyby o transparentnosti investice prezident rozptyluje argumentem, že Češi vyplatí z projektu ruskou firmu RusGidro. A tím se také ukáže, že má na výstavbu peníze.

Kyrgyzský prezident vystoupil v pondělí na tiskové konferenci, kde rozhodnutí svěřit obří zakázku neznámé české firmě s nejasným finančním pozadím, obhajoval. Deník Neovlivní.cz již informoval, že za firmu osobně u kyrgyzské strany lobboval kancléř Vratislav Mynář,  jeden z nejbližších spolupracovníků Miloše Zemana. Aniž si firmu dostatečně prověřil, poslal kyrgyzskému prezidentovi dopis, v němž Liglass Trading doporučuje.

Případ Mynářova lobbingu:

» Chci vyjádřit podporu. Jak prezidentův kancléř lobboval za soukromou firmu
» Mynář k intervenci v miliardové zakázce: Prostě mě oslovili
 » Dokument: Dopis Zemanova kancléře do Kyrgyzstánu
 » Mynář: Nechal jsem si tu firmu prověřit. MPO: Nic jsme mu nedali

Kyrgyzský prezident Almazbek Atambajev se přitom dostal do nevýhodné pozice. V projektu výstavby několika hydroelektráren s osobně angažoval. Zavázal se, že investora pro dostavbu najde do konce svého mandátu, který vyprší letos v říjnu.

Elektrárny měla původně budovat firma RusGiro, Kyrgyzstán jí ale vypověděl smlouvu a Liglass Trading by ji měl nově nahradit. Bude muset ovšem Rusům vyplatit 37 milionů dolarů, což je v přepočtu téměř 800 milionů korun.

Čí peníze to budou, to ale stále není jasné. Michael Smelík, který vystupuje jako ředitel firmy Liglass Trading a označuje se za otce celého projektu s kyrgyzskou zakázkou, odmítá investory zveřejnit.

“To je velmi choulostivá otázka a je mi jasné, že se na to budou všichni ptát. Ale něco vám povím: obnovitelné zdroje jsou hot byzys, kdy jste závislá na podmínkách různých států a ne vždy ty státy podmínky zcela plní. To znamená, že dosah investičních prostředků je relativně složitý a paradoxně je to čím dál horší,” prohlásil Smelík v rozhovoru pro Neovlivní.cz a dodal: “Proto jsem deset let vytvářel systém, kdy jsem se naučil komunikovat se soukromými investory, bankami, fondy a dalšími institucemi, které mají nějaký rizikový kapitál a jsou ochotni do takových projektů dávat prostředky. A jistě chápete, že tyto desetileté zkušenosti, které mě stály spoustu času a peněz, nebudu prodávat za minutu přes média. A už vůbec nebudu říkat přesná jména partnerů.”

Kyrgyzská média už začala spekulovat, že za Liglass Trading ve skutečnosti stojí opět Rusové, kteří by tak nastrčenou firmou vyřešili vystrnadění z celého projektu. Michael Smelík ale roli bílého koně striktně popřel.

Prezident Miloš Zeman se k neobvyklému angažmá svého kancléře Mynáře v celém případu dosud nevyjádřil. K dispozici jsou pouze prohlášení jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka, který popisování Mynářovy role označil za kampaň nepřátelských novinářů.