Lang do čela NBÚ. Dostanou teď Zemanovi lidé prověrky?

Národní bezpečnostní úřad, který uděluje prověrky pro zacházení se strategickými a citlivými údaji, po deseti letech mění velení. Úřad od ledna povede Jiří Lang, dlouholetý šéf civilní kontrarozvědky BIS. Dosavadní spekulace dnes oficiálně potvrdil mluvčí Sobotkova kabinetu. Změna přichází ve chvíli, kdy NBÚ bojuje především s lidmi kolem Hradu. I přes nejrůznější tlaky úřad odmítl udělit prověrku kancléři Vratislavu Mynářovi.

Je to takový český unikát. Kancléř hlavy státu a nemá bezpečnostní prověrku. Národní bezpečnostní úřad v čele s Dušanem Navrátilem mu ji odmítl udělit. A to kvůli nejasnostem v Mynářově podnikání.

Odcházející šéf NBÚ Navrátil přitom před časem v rozhovoru pro list Právo přiznal, že na něj byl kvůli Mynářově prověrce vyvíjen tlak. “Byla řada lidí, abych tak řekl, kteří to se mnou mysleli velice dobře a radili mi, jak se mám chovat,” řekl a dodal, že to nebral jako vydírání. Odkud ten tlak směřoval, neupřesnil, pouze podotkl: “Ale myslím, že to každému člověku dojde.”

Šéf BIS Jiří Lang. Repro: Čt24

Šéf BIS Jiří Lang. Repro: Čt24

Nový šéf NBÚ Jiří Lang tedy přichází do úřadu ve chvíli, kdy jsou vztahy s prezidentskou kanceláří velmi napjaté. Kromě prověrky Mynáře úřad odebral prověrku šéfovi vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi. A nejnověji řeší, co bude s prověrkou odcházejícího ředitele prezidentského protokolu Jindřicha Forejta.

A bude na Langovi, aby tlaky, kterým čelil jeho předchůdce Navrátil, ustál. Předpoklady pro to má.

Roky řídil tajnou službu a ve své funkci “přežil” hned několik premiérů, levicových i pravicových. Dokázal tedy vybalancovat tlaky zleva i zprava. Sice uměl vyjít s každým, ale to nutně neznamenalo, že si s nimi zadal. Poslední měsíce je vnímaný jako spojenec současného premiéra Bohuslava Sobotky.

S přihlédnutím k výše popsanému by tedy udělení prověrky pro Vratislava Mynáře pod novým vedením NBÚ bylo velkým překvapením.

Ani Jiří Lang ale není svatý. Řada policistů si stěžovala, že tajná služba pod jeho velením nebyla ochotna spolupracovat na citlivých kauzách a nechtěla se pouštět do politických případů. Služba nadto sbírala informace i o politicích, aniž by s nimi cokoli dál dělala – tedy předávala je například policii. Existuje o tom minimálně jeden prokazatelný důkaz: kauza odposlechů mezi někdejším primátorem Pavlem Bémem a lobbistou Romanem Janouškem, ke kterým BIS shromažďovala informace. Na vše se přišlo díky indiskreci jednoho ze zaměstnanců služby, který odposlechy vynesl na veřejnost.

V situaci, kdy mezi dvěma nejsilnějšími stranami ANO a ČSSD probíhá zákulisní boj o ovládnutí bezpečnostních složek a o přístup ke strategickým informacím, je ale nakonec volba Jiřího Langa do čela NBÚ nejméně kontroverzním krokem. A Lang navíc díky své neutralitě nenaruší rovnováhu mezi složkami ovládanými lidmi ANO a ČSSD.