Langer píše médiím: Čas ukáže. Už jednou jsem nad vámi vyhrál

Bývalý čelný politik ODS Ivan Langer, kterého ve vedlejší větvi olomoucké kauzy před měsícem zadržela policie a prohledala mu kanceláře, apeluje na média, aby byla v informování o případu zdrženlivá. V dopise rozeslaném šéfredaktorům současně připomíná, že už jednou soud s novináři vyhrál.

Bývalý ministr vnitra Langer svou roli v olomouckém případu, v němž skončil ve vazbě jeho obchodní partner Ivan Kyselý, dodnes veřejně nekomentoval. Říká, že na tom ani nebude nic měnit. “Nechci zavdat sebemenší podnět k tomu být označen za osobu mařící trestní řízení,” píše Langer v dopise adresovaném médiím.

K olomoucké kauze:

» SPECIÁL: Vše o olomoucké aféře na jednom místě
» Nová fakta: Policie hledala u Langera věci k elektrárně
Ivan Langer, olomoucká story»
» Čtyři obvinění po olomoucké razii: O jaké kauzy jde
» Bude šťára, schovej peníze. Politik ODS dostal echo

Současně si ale stěžuje, že jsou k němu novináři nespravedliví: “Až na výjimky se v médiích dovozuje, že jsem fakticky ‘obviněn’ a dokonce ‘vinen’ a když náhodou ne, zůstávám ‘sprostým podezřelým’.”

A cituje v této souvislosti nedávný nález Ústavního soudu, který konstatoval, že média nesmí informovat tak, jako by bylo o vině dotyčného předem rozhodnuto.

Langer ve světle tohoto nálezu dodává, že by očekával kritičtější odstup médií: “S odstupem času se totiž může ukázat, že zvolený způsob informování nebyl nepodobný tomu, jak média nahlížela na ‘veřejného nepřítele’ v temnějších dobách ne tak dávné historie. Rychlost, emocionální předpojatost a davovost podobných odsudků zpravidla neublíží jen ‘odsouzeným’, ale zakládá na strach ve společnosti a z něho plynoucí napětí, příklon k jednoduchým řešením a v konečném důsledku dláždí cestu mocenskému autoritářství. Ani to mi není lhostejné.”

A na závěr vysílá varování: “Pokud jde o můj další postup, dál se nebudu vyjadřovat, abych nezavdal jakoukoliv záminku k osočení, že mařím trestní řízení. Čas ukáže. Už jednou, trvalo to sice sedm let a 24 dnů, jsem u soudu dokázal vyvrátit obvinění, které proti mně sdělovací prostředky nepravdivě vznesly právě na základě údajných útržků z policejního spisu včetně odposlechů. Ten příběh shodou okolností 13. 10. 2015 skončil, smiřuji se s tím, že ve stejný den druhý začal. Snad nebude trvat tak dlouho.”

Langer tak odkazuje na spor, který vedl s vydavatelstvím Mafra ohledně formulací, které novináři použili při popisování jeho vazeb na lidi spojené s Františkem Mrázkem. Právě v den spuštění razie v Olomouci při s mediálním domem, který dnes vlastní Langerův bývalý přítel Andrej Babiš, vyhrál.

email, mail, dopis

Plné znění
Langerova dopisu zveřejňujeme ZDE »»