Langer se soudí s Fortunou, protože na něj vypsala sázky

Bývalý ministr vnitra Ivan Langer podal žalobu na sázkovou společnost Fortuna. Nelíbí se mu, že na něj vypsala sázky, když jej loni během olomoucké aféry zadržela policie. Někdejší místopředseda ODS požaduje pět milionů korun. Fortuna se hájí, že šlo o nadsázku.

Krátce poté, co si policie loni na podzim přišla pro Ivana Langera v rámci akce Vidkun, vypsala Fortuna sázky na to, jak to s bývalým politikem dopadne. Sázející mohli tipovat, jestli Langer ukradl jízdní kolo nebo zda u něj policie najde sedm milionů v krabici od vína. Na první byl kurz jedna ku tisíci, na druhé pak jedna ku čtyřiceti. S kurzem 1 ku čtyřem si pak mohli tipnout, zda bude obviněn z korupce.

“Ta firma se zapojila do té obludné mediální štvanice, hysterie a lidového odsuzování po zákroku olomouckých žalobců. To považuji samo o sobě za neetické. Zapojili se do štvanice na mě jen proto, aby na tom vydělali peníze. To považuji za ještě více zavrženíhodné, a proto jsem také nakonec tu žalobu podal,” zdůvodnil žalobu Ivan Langer pro server Aktuálně.cz, který na žalobu upozornil.

Fortuna, kterou od prezidentského kandidáta Michala Horáčka před lety koupila společnost Penta, se hájí tím, že uvedené sázky byly jen nadsázka pro pobavení. “Zařadili jsme je do nabídky s ohledem na aktuální mediální atraktivitu tématu a mimořádný zájem veřejnosti o věc,” uvedl pro Aktuálně.cz mluvčí Fortuny Petr Šrain.

Podobné sázky firma podle Šraina vypisuje často, ale dosud se jimi nikdo necítil dotčen tak, aby jako Langer podal žalobu. Faktem je, že sázkové kanceláře například před dvěma měsíci vypsaly sázky na to, zda lobbista Marek Dalík nastoupí do vězení nebo uteče. (Nastoupil.)

Langer patří mezi ty politiky, kteří se kvůli článkům či veřejným výrokům obracejí na soudy nejčastěji. Omluvu už někdejší vlivný hráč ODS získal od senátora a exministra vnitra Františka Bublana, vysoudil ji i na Babišově mediálním koncernu Mafra. Nejnověji se Ivanovi Langerovi omluvil někdejší moderátor a později ministr vnitra za Věci veřejné Radek John.

Ve všech případech šlo o žaloby, které podal kvůli článkům a výrokům o jeho vztahu s někdejším kmotrem podsvětí Františkem Mrázkem.

Právník Langer také často novináře varuje už předem, aby vážili slova, když o něm píší. Jako třeba ve zmiňované olomoucké kauze, kde o něm na odposleších mluví jeho obchodní partner Ivan Kyselý (podrobněji tu »).