Lapálie podivného tendru Pošty nekončí, firma žádá 1,5 miliardy

Po 25 letech vypověděla firma Alkom Security smlouvu na bezpečnostní dohled nad pobočkami státní České pošty. Obchodní spor je vyvrcholením téměř rok se táhnoucí kauzy, v níž pošta nejprve v tichosti vypsala a posléze obdobně zrušila jednu z nejcitlivějších zakázek ve své historii: Tendr na nového dodavatele veškerých bezpečnostních systémů či dálkového monitoringu objektů v hodnotě téměř půl miliardy korun.

Alkom Security nyní vypověděla dlouhodobý kontrakt s obviněním, že ji Česká pošta znemožňuje plnit jeho podmínky. A zároveň jakožto smluvní pokutu požaduje po státu penále 1,5 miliardy korun. “Pokud se prokáže, že kroky vedoucí k sankčním pokutám nařídila přímo Česká pošta, budou pokuty požadovány přímo po ní,” citovala agentura ČTK správního ředitele Alkom Security Jindřicha Schenka.

Pošta tvrdí, že práci dodavatele služeb nijak neomezuje, převzetí bezpečnostního servisu pod dceřinku ČP Security prý bylo dlouhodobě avizované a Alkom o výpovědi věděl od dubna. Česká pošta od Alkom Security pod vlastní správu přepojuje přes dva tisíce objektů, hlavní vlnu – 1500 budov – spustila teprve tento týden. Alkom přitom tvrdí, že přebírající firma nemá pro dohled potřebné certifikace.

Aktuální přetlačovaná o 1,5 miliardy penále, kterým Alkom státu hrozí, je vyústěním dlouhodobého sporu. Na jeho začátku byla v tichosti vypsaná zakázka, o níž Neovlivní.cz napsalo loni v létě. Tendr přerostl v politickou bitvu na nejvyšší vládní úrovni, situací v poště se kvůli podezření na korupci zabývala například bezpečnostní rada státu (více detailů o spletitém případu a korupci kolem ČP najdete v odkazech v infoboxu).

Alkom obstarává poště bezpečnostní systémy už od května 2001. Od té doby s ní pošta několikrát obnovila rámcovou smlouvu. V listopadu 2013 poslalo ministerstvo vnitra kontrolu, která konstatovala, že “pošta nepostupovala v době uzavírání původních smluvních vztahů se společností ALKOM účelně a hospodárně”. Podezření, že za zabezpečení poboček platí pošta více, než je trží cena, zesílilo. Případ začala prověřovat policie, která v listopadu obvinila ředitele Alkom Security Václava Růžičku.

Muž, který je dlouhodobě ve sporu s ministerstvem vnitra, pod které Česká pošta spadá, byl obviněn kvůli podezření, že se pokusil pro svou firmu zajistit vítězství v tendru na bezpečnostní systémy půlmilionovým úplatkem. Ze strany České pošty nikdo obviněn nebyl.

O zmíněnou půlmiliardovou zakázku se sice ucházelo několik firem, ve finále ale v soutěži zůstala pouze jediná – společnost Alkom Security, dosavadní dodavatel služeb. Ostatní zájemci nesplnili formální podmínky soutěže.

V září 2015 přitom Václav Růžička v rozhovoru pro deník Neovlivní.cz naznačoval, že v rámci spolupráce s Českou poštou mu byly učiněny nabídky, které lze vyložit jako korupční. Detaily ale tehdy prozradit nechtěl.