Lékaři hlásí nedostatek jednorázových rukavic. Firmy to předpovídaly

Stalo se přesně to, před čím v létě varovali distributoři ochranných pomůcek. Na asijskou výrobu rukavic docházely už v létě suroviny.

Bylo léto a redakce Neovlivní.cz zjišťovala, jak je stát připravený na případnou druhou vlnu epidemie covid-19. Jedna část sondy se týkala ochranných pomůcek, které Babišova vláda během první vlny nedokázala zajistit dostatek ani pro zdravotníky a lékaře.

Firmy obchodující s respirátory, štíty, obleky a jednorázovými obleky se v létě shodly na jednom: pokud se zvýší poptávka, bude problém sehnat jednorázové latexové rukavice.


Odhalení o tom, jak Babišova vláda zazdila přípravy na podzimní vlnu epidemie jsme přinesli v zářijovém časopise Neovlivní.cz

“V případě rukavic se zastavila produkce v Asii,” popsal pro časopis Neovlivní.cz důvod možných problémů jeden z distributorů ochranných pomůcek.

Po třech měsících se ukazuje, že varování byla oprávněná, ale stát neudělal dostatečné zásoby. O nedostatku jednorázových rukavic promluvil v neděli v Partii televize Prima neurobiolog a expert na DNA diagnostiku Omar Šerý z Masarykovy univerzity v Brně.

Uvedl to v souvislosti s plánem na plošné testování lidí na covid. Šerý uvedl, že na otestování šesti milionů lidí bude potřeba 12 milionů vyšetřovacích rukavic. “A ty se nedostávají. Naše laboratoř je stahuje z celé Evropské unie, Číny, protože máme obrovské spotřeby,” prohlásil Šerý.

Výše citovaný distributor ochranných pomůcek přitom nebyl jediný, kdo na hrozící nedostatek upozorňoval. Dodnes jsou na webových stránkách firem k nalezení i oznámení dalších distributorů, proč nejsou schopni dodávat v objednaném množství.

“Ve všech zemích, kde jsou produkovány jednorázové rukavice, dochází k nedostatku suroviny na výrobu těchto rukavic. Všechny tyto země mezitím oznámily omezení dodávek těchto surovin. Tímto je výrobní kapacita jednotlivých výrobních závodů významně omezena. Důsledkem je, že již zadané objednávky jsou kráceny,” píší obchodníci zákazníkům.

A dodávají nejistou prognózu: “Zlepšení situace je vzhledem k celosvětovému vývoji pandemie v nedohlednu. Předpokládá se, že ke zlepšení situace s jednorázovými rukavicemi nedojde dříve než v druhé polovině roku 2021. Kromě snížené dostupnosti je také vývoj ceny rukavic velmi strmý a zcela nepředvídatelný. Se zvýšenou poptávkou a omezeními pro výrobce bohužel neexistují cenové limity.”

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email