Lékaři z infekcí píší Pirkovi a spol.: Raději mlčte!

Lékaři a sestry, kteří se přímo starají o covid pacienty, sepsali otevřený dopis, v němž prosí veřejnost o pomoc. Vládu žádají, aby přestala rozhodovat na základě marketingových poradců. A lékařům, kteří nemají zkušenost s infekčními chorobami, pak doporučují mediální zdrženlivost.

Lékařům a sestrám z infekčních oddělení už dochází trpělivost se zlehčováním pandemie covid-19 a s chaotickým postupem vlády. Sepsali otevřený dopis, kterým reagují například na nedávné prohlášení kardiochirurga Jana Pirka a stomatologa Romana Šmuclera.

“My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili,” píší v dopise, který má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Celý dopis je přiložen pod textem.

Dokument se mezi lékaři začal šířit v pondělí pozdě večer. Autenticitu dopisu pak redakci potvrdil jeden z jeho autorů Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení v českobudějovické nemocnici.

“Dospěli jsme k závěru, že je třeba, abychom se ozvali. V tuto chvíli se k výzvě připojily desítky lékařů a sester,” uvedl Chrdle.

ČTĚTE TAKÉ: Covid 19: Česko překonalo historický rekord

Premiér ignoroval varování. Usvědčují jej covid data

Ačkoli Pirka ani Šmuclera lékaři z první linie nejmenují, je zřejmé, koho mají na mysli, když píší: “Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem: Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.”

Lékaři z infekčních klinik totiž upozorňují, že realita je poněkud jiná, než jejich kolegové tvrdí.

“Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina,” stojí v dopise.

I specialisté z infekčních klinik nicméně dodávají, že mladí a zdraví překonají covid vesměs bez potíží. “Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých,” dodávají.

V dopise pak apelují i na vládu, aby se přestala řídit radami marketingových poradců. “Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci. Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat. Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch,” zní apel na vládu.

A občany pak prosí o respektování základních pravidel: “Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých. Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.”

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Lékaři v terénu lehkomyslný přístup k covidu jako k běžné chřipce vesměs nemají. Jak to? V čem vidí svět rozdílněji než lékařské celebrity. A čeho se nejvíc obávají? Odpověď najdete najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com


Otevřený dopis lékařů a sester z první linie

My, lékaři a zdravotní sestry z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, jsme až doposud byli příliš zaměstnáni péčí o pacienty a organizací péče v našich nemocnicích a nebylo nás příliš slyšet. Máme však silný pocit, že nazrál čas, abychom jasně a nahlas promluvili.

Od jarních měsíců bojujeme o zdraví a životy lidí, kteří se nakazili onemocněním COVID-19. Pečovali jsme souhrnem o stovky pacientů s těžkým průběhem. Je to práce namáhavá psychicky i fyzicky. Když se pak unavení dostaneme domů a sledujeme mediální výstupy mnohých odborníků, nevěříme vlastním očím.

Debaty, zda se umírá „na COVID nebo s COVIDem“, jestli je virus prostředkem vlády k omezování osobní svobody, zda je opravdu nutné si ve vnitřních prostorách nasadit roušky…

Sledujeme, že nálada v týlu je diametrálně odlišná od situace na frontě. To se od jara hodně změnilo. A přitom nepřítel se po jarním taktickém ústupu, ke kterému ho donutil razantní přístup vlády a odpovědné chování většiny společnosti, vrátil s větší silou než předtím.

Nechceme vyvolávat paniku a zděšení, ale asi to musíte slyšet. Na našich odděleních bojujeme o životy lidí, kteří by, nebýt koronavirové infekce, měli před sebou dalších 10-20 let kvalitního života. Jsou to padesátníci, šedesátníci, aktivní sedmdesátnici, kteří mají pouze nadváhu, nebo vysoký tlak či lehkou cukrovku. Snažíme se všemi prostředky zabránit tomu, aby skončili na ventilátoru, protože pokud se na něj dostanou, přežije jich sotva polovina.

Ano, mladí a zdraví překonají COVID většinou bez potíží. Avšak lidí, u nichž může skončit fatálně, je v naší populaci opravdu hodně, včetně mnohých z vás a vašich blízkých. Na jaře jsme od vás poslouchali potlesk a dostávali do nemocnic občerstvení. Děkujeme za to, cítili jsme vaši podporu v zádech. Teď od vás ale očekáváme a žádáme o hodně víc. Pokud chceme tuhle válku vyhrát, potřebujeme pomoc každého z vás.

Proto žádáme:


Odborníky z různých oblastí medicíny, kteří se rádi vyjadřují v médiích, ale v oblasti infekčních nemocí jsou pouze poučenými laiky s vyhraněným názorem: Prosíme, raději MLČTE! Pokud mlčet nedokážete, přijďte před svým mediálním výstupem na jednu pracovní směnu na covidovou jednotku, uvítáme vaši pomoc.

Vládu a státní orgány ČR: Spolupracujte s nejlepšími českými epidemiology a ekonomy, ne s marketingovými poradci. Vysvětlujte veřejnosti konsistentním a srozumitelným způsobem, proč a která opatření zavádíte a neměňte je obden. Konejte a mluvte tak, aby vám veřejnost mohla důvěřovat. Zajistěte dovoz dostatečného množství remdesiviru, abychom jej mohli podat všem pacientům, kteří z jeho podání budou mít prospěch.

Všechny občany:
Nebojte se! Respektujte ale, že COVID-19 je zákeřný protivník. Projevujte úctu k životu a zdraví lidí kolem sebe. Časté mytí rukou, roušky a rozestupy jsou minimum, co můžete bez větších obětí udělat pro sebe i druhé.

Dodržujte vládní nařízení a doporučení odborníků. Nesnažte se vymýšlet, co se dá obejít. Přemýšlejte nad svým konáním, jak minimalizovat riziko přenosu nákazy do rizikové populace – může se to týkat i vás a vašich blízkých.

Nadále budeme bojovat o zdraví i životy každého z vás. Bez vaší pomoci to ale nedokážeme.

Vaši zdravotníci z první linie

Za autory výzvy:
MUDr. Hynek Bartoš, vedoucí lékař JIP, Infekční oddělení, Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem
MUDr. Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP, Infekční klinika, Fakultní nemocnice Ostrava
MUDr. Aleš Chrdle, primář infekčního oddělení, Nemocnice České Budějovice, a.s.

Lékaři a sestry, kteří pečují o covid pacienty, se mohou k výzvě připojit na emailu z1.linie@email.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email