Lékařka Protopopová, které premiér svěřil syna, povýšila

Dita Protopopová, kterou premiérův syn Andrej Babiš mladší před rokem obvinil ze zapojení do jeho údajného únosu na Krym, povýšila. Stala se tajemnicí národní vládní rady pro duševní zdraví. Ještě v říjnu přitom ministerstvo zdravotnictví jakékoli povýšení Protopopové popíralo.

“Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda. Dita Protopopová mi řekla: Vyber si, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, nebo půjdeš na prázdniny, v uvozovkách.”

Těmito slovy přesně před rokem popisoval Andrej Babiš mladší svůj pobyt na Rusy okupovaném Krymu, který sám označil za únos.

Zmiňovaná lékařka Dita Protopopová, která se tehdy o juniora starala a jejíž ruský manžel Andreje Babiše mladšího na Krym odvezl, nyní povýšila. Stala se tajemnicí národní vlády rady pro duševní zdraví. Listu Mf Dnes ze svěřenského fondu premiéra to potvrdila mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

K tomuto tématu:

Repro: Facebook Andreje Babiše

» Policie řešila únos Babišova syna
» Jak policie vyšetřovala email Babišova syna
» Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel
» Zlom: Syn Andreje Babiše promluvil

“Jmenování proběhlo na základě vládou schváleného statutu rady vlády pro duševní zdraví. Paní doktorka Protopopová byla tajemnicí rady vlády pro duševní zdraví jmenována na základě široké podpory ze strany odborníků a zástupců reformy péče o duševní zdraví, a i proto, že doposud zastávala pozici gestorky projektu Deinstitucionalizace, který je zastřešujícím projektem celé reformy,” uvedla mluvčí Štěpanyová.

Ještě v říjnu přitom redakci Neovlivní.cz ta samá mluvčí tvrdila, že u Protopopové, která současně na ministerstvu působí jako referentka v oddělení koncepcí a strategií, se žádné změny nechystají.

“U paní MUDr. Protopopové nedochází k žádné změně v jejím pracovním zařazení, nadále zůstává na stávající pozici,” tvrdila v emialové odpovědi ze 3. října, kdy se jí redakce dotázala na povýšení Protopopové.

K reformě psychiatrické péče se přitom Dita Protopopová dostala díky známosti s premiérem Andrejem Babišem. Nejprve jí svěřil syna, pak mu dělala poradkyni na financích a posléze se přesunula na zdravotnictví. Reforma psychiatrické péče v Česku je spojena především s vizí útlumu psychiatrických nemocnic a převedení pacientů do jiného typu péče. Část pacientů by měla být v domácí péči, část by měla být umístěna v nových centrech duševního zdraví.

A také: v rámci celé operace se budou rozprodávat budovy a pozemky dosavadních léčeben, rozesetých po celé republice.

“O reformu psychiatrie jsem se zajímala dlouho, protože jako psychiatr cítím nedostatky současného systému péče o duševně nemocné,” uvedla již dříve Dita Protopopová, která za hnutí ANO neúspěšně kandidovala na Praze 8

Případ pobytu premiérova syna na Krymu policie stále vyšetřuje pro podezření z únosu a zavlečení do ciziny. Šanci na objektivní vyšetření ovšem už loni zhatili pražští policisté. Právě oni dostali na stůl email, v němž premiérův syn z Krymu žádal o pomoc. Psal v něm, že je proti své vůli držený na okupovaném území. A ze země jej podle jeho slov nechal odvézt jeho otec-premiér.

Policisté ale tehdy případ uzavřeli, aniž s juniorem mluvili. Státní zástupce před pár týdny rozhodl, že jejich postup mají řešit nadřízení.  A ti je kázeňsky potrestali. Výslech Babišova syna, který žije v zahraničí, se ale dodnes nepovedlo uskutečnit.