Letitá pravá ruka miliardáře Bakaly opouští trosky impéria

Zdeňka Bakalu, který se systematicky a soustředně zbavuje svého českého majetku, opouští jeho klíčový manažer Kamil Čermák. Muž, který působil dlouhá léta jako výkonný šéf u mnoha tuzemských aktivit miliardáře, končí ve firmě BMM.

Kamil Čermák na snímku z doby jeho působení v ČEZ. Foto: ČEZ

Kamil Čermák na snímku z doby jeho působení v ČEZ. Foto: ČEZ

Je to čtrnáct dní, co Zdeněk Bakala oficiálně oznámil, že udělal tečku za svou jedenáctiletou érou uhlobarona: Vzdal se svých akcií v NWR, vlastníkovi Ostravsko-karvinských dolů. V předchozím roce prodal dvě miliardová aktiva, obří bytový fond – RPG Byty, a završil prodej železničního dopravce AWT. Zbytky byznysu Zdeňka Bakaly a jeho ženy Michaely se tak dnes skrývají pod hlavičkou firmy BM Management; patří sem vydavatelský dům Economia, Forum Karlín či společnost Luxury Brand Management (LBM) zaměřená na prodej lifestylových produktů.

U všech jeho aktivit dosud Bakalovi dělal stín Kamil Čermák. Vystudovaný ekonom patřil k nejbližším spolupracovníkům miliardáře, jeho zájmy postupně hlídal z vysokých pozic ve vedení mediálních, realitních, dopravních i retailových firem. Jak nyní napsala Mf Dnes, Čermák u Bakalů končí. Opouští pozici v holdingu BMM a na jeho místo nastupuje americký manažer David Paul.

Čtěte také:

 » Tečka za černouhelnou story: Miliardáři Bakala a Kadas opouštějí NWR
 » Hra o OKD může uspíšit Bakalovo odcházení. Pustí i svá média?
 » Bakalovo odcházení: Zbavil se bytů, další položky na seznamu
 » Infografika – klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD
 » Soud kvůli OKD: Obžalovaní ukázali prstem na Sobotku a Urbana
 » Q&A: Co je potřeba vědět na začátku privatizačního procesu

“Během posledního roku mu ubývalo práce. (…) Jeho hlavním úkolem se stala reorganizace holdingu BMM. Nesourodý konglomerát několik měsíců čistil, prodával nepotřebné firmy, přeskupoval zbylé, seškrtával náklady. Po generálním úklidu se jádrem BMM staly vydavatelství Economia a síť butiků Luxury Brand Management, vývojářská firma Warhorse Studios a cyklistická stáj Etixx–Quick-Step, která sice sídlí v Belgii, ale jezdí za ni i čeští jezdci. Na rozvoj BMM, o kterém Čermák loni mluvil, ale zatím nedošlo,” napsala Mf Dnes.

Kam nyní Čermák zamíří, není jisté. Sám hovoří o tom, že rozchod s Bakalou není stoprocentní.

“Se Zdeňkem a Michaelou Bakalovými jsme dál přátelé, zůstávám šéfem představenstva vydavatelství Economia a dozorčí rady Aspen Institutu,” řekl Mf Dnes.

Důvody odchodu z BMM nechtěl rozebírat.

Čermák se s Bakalou poznal v době, kdy pracoval jako mluvčí na ministerstvu průmyslu a obchodu, kam ho z Československé televize nalákal tehdejší ministr Vladimír Dlouhý.

“Známe se od 90. let, kdy jsem pracoval na ministerstvu, takže určitá důvěra tam je. Navíc nešlo o první, ale už třetí nabídku, i když ty předchozí nebyly tak velkého rozsahu. Bylo mi jasné, že je to naposledy, co mě žádá,” popsal Čermák začátek práce pro Bakalu v rozhovoru pro studentský časopis EkonTech.cz.

Interview poskytl před dvěma roky; zamyslel se tehdy i nad tím, co přijde po Bakalovi: “Teď pracuji opravdu naplno, takže podzim života si představuji spíš volnočasově. Chtěl bych se věnovat koučinku a přednášení. Baví mě moc i neziskový sektor, dělám prezidenta Czech Institute of Directors, to jsou všechno oblasti, kde bych se rád realizoval, až nás, stárnoucí děti sametové revoluce, vaše generace vyštípe z funkcí (dodává se smíchem).”