Geislerová, Kolářová, Hlas, Suchý a další v letním speciálu Neovlivní.cz

Milí čtenáři,

je léto, prázdniny, a stejně jako o Vánocích je většina z nás myšlenkami někde úplně jinde než u skandálů, afér a politických šarvátek. A tak jsme nachystali další speciál Neovlivní.cz.

Rozmarné léto, Je třeba zabít Sekala, Léto s kovbojem, Rafťáci, Kdyby tisíc klarinetů… Pamatujete? Filmy, které máme rádi a které spojuje navíc i to, že se odehrávají v létě.

Přinášíme desítku rozhovorů s osobnostmi, které v těchto filmech hrály, nebo je točily, skládaly k nim hudbu. Anebo je dnes „jen“ žijí.

Ještě svůj časopis nemáte? Předplatit si jej můžete snadno, objednávkový formulář najdete na tomto odkaze ».

Jako třeba Vlastimil Jirsa, který provozuje zřejmě nejstarší plovárnu v České republice. Tu v jihočeské Volyni. Dřevěné převlékací kabinky, vybavení, které má svou vlastní paměť, a bazén napájený řekou Volyňkou přímo vnucují vzpomínky na román Vladislava Vančury o létu, které bylo rozmarné.

A jak svérázným slovníkem konstatuje, není třeba mít všechno kvůli zisku: „Mi vadí, že se vše staví tak, aby to vydělávalo. Knihovna taky nikdy nevydělá nic, není zisková, ale musí být. Musí být stavby, které jsou dotované, od toho jsou daně. Blbé je, že ty daně jdou úplně někam jinam, než kam by měly jít.“

Nebo publicistka a dramaturgyně Rebeka Křižanová. Její otec Jiří Křižan napsal scénář k oceňovanému snímku Je třeba zabít Sekala. Rebeka to má stejné jako její otec, a o čem je celý film: Dobro je dobro a zlo je zlo. Tečka. Žádné relativizování, žádné vytáčky.

Na příběhu vlastní rodiny pak Křižanová konstatuje: „Zkrátka zlo je nezničitelné. Ale já zároveň doufám, že vždycky je ve společnosti nějaká síla, že když jde skutečně do tuhého, objeví se nějaká snaha lidí se vzepřít.“

Jak vidíte, i když to nebylo zcela v plánu, do většiny rozhovorů se nakonec politika stejně promítla. Zkrátka proto, že TO cítí spousta z nás.

Co přesně to je? Nejvýstižněji to asi shrnula herečka Daniela Kolářová: „Myslím, že v této chvíli vedeme boj o samotnou podstatu demokracie. Jestli zůstaneme ve společenství evropských křesťanských hodnot, nebo se posuneme zase zpátky na Východ. A to, že lidem není jedno, že se to tu děje, je povzbuzující.“

Podobně to cítí i Aňa Geislerová, která sama čelí na sociálních sítích útokům, ať se do politiky neplete. Ale jak říká, z pozice notorického útěkáře se posunula do role „čeliče“. A tak tomu čelí. A nehodlá s tím přestat. „V této chvíli stojíme proti manipulátorovi a jediné, co s tím můžete dělat, je opakovat vytrvale fakta. A tady se lže, krade a podvádí, to je fakt. A to se nesmí přehlížet. Čím víc lidí to uvidí, tím lépe,“ věří.

Leitmotiv letního speciálu neplánovaně „propašoval“ do svého pravidelného zamyšlení i principál Jan Hrušínský. Když zavzpomínal na film Vesničko má středisková. „Andrej do tepláků neodletěl. Je pořád tady. Prý nikdy neodletí. Nikdy! Rozumíte! Nikdy!!! Jenže se mýlí. Zákony přírody si nekoupí. Ani ty motýle. Přijde podzim a Andrej půjde k Turkovi.“

I já vám přeji hezké léto

Sabina Slonková