Analýza: Komu Babiš věří natolik, že mu svěří svůj majetek?

Už jen měsíc má ministr financí Andrej Babiš na to, aby vyřešil, co udělá se svým byznysem. Pokud se jej nevzdá, musí počítat s tím, že už od ledna bude jeho holding odstřižený od dotací, veřejných zakázek a pobídek. A následně se v příštím roce bude muset zbavit své mediální divize. Možností, jak zákonu o střetu zájmů vyhovět, má hned několik. Všechny ale počítají s tím, že ministr najde někoho, komu věří natolik, že mu svěří svůj majetek.

Otázku důvěry by vicepremiér, miliardář a lídr hnutí ANO nemusel řešit pouze v případě, že by se rozhodl holding Agrofert prodat. Anebo odejít z politiky. Obě tyto varianty se však podle jeho spolupracovníků doposud jeví jako krajně nepravděpodobné.

Andrej Babiš. Foto: Radim Beznoska

Andrej Babiš. Foto: Radim Beznoska

“Agrofert vybudoval, nevzdá se ho. A z politiky rozhodně odcházet nehodlá,” potvrdil tento týden jeden z jeho spolupracovníků.

Všechny ostatní možnosti spočívají v tom, že svůj majetek předá někomu do správy. Aby vyhověl liteře včera schváleného zákona, musí to však být takovou formou, že na chod společnosti nebude mít žádný vliv. Tedy žádné převody na děti či partnerku, jak to vyzkoušel u dotace pro Čapí hnízdo (speciál k aféře zde »).

Sám Andrej Babiš už před krajskými volbami naznačil, kudy se jeho úvahy ubírají. Mluvil o tom, že přemýšlí o využití specializovaného fondu. “Udělali lex Babiš, takže já musím teď všechno prodat a dám to pravděpodobně do nějakého fondu, protože asi ten fond pak bude nezávisle investovat,“ řekl ministr.

Za takový fond doposud Andrej Babiš označoval Hartenberg, který má i na svých webových stránkách označení investiční fond. Babiš tuto společnost založil ve stejné době, kdy reálně vstupoval do politiky. Deník Neovlivní.cz  ale tento týden doložil, že Hartenberg investiční fond ve smyslu zákona není, nikdy nebyl a Babiš tak klidně mohl ovlivňovat jednotlivé investice. Oficiálně to potvrdila i centrální banka (více tu »).

Přitom právě Hartenberg Babiš doposud využíval k tomu, aby se vyhnul kritice za střet zájmů kvůli svým investicím ve zdravotnickém byznyse, který může z pozice člena vlády a lídra koaliční strany ovlivňovat. Babiš tvrdil, že Hartenberg funguje zcela nezávisle na jeho osobě. Z detailního rozboru výročních zpráv a vztahových zpráv Babišova impéria přitom jasně plyne, že Hartenberg Holding je jen dcerou koncernu SynBiolu, který ministr financí ze sta procent vlastní.

Reakce Andreje Babiše na zákon o střetu zájmů Zdroj: Facebook

Reakce Andreje Babiše na zákon o střetu zájmů Zdroj: Facebook

Hartenberg už tedy použít nemůže. Stejně jako už nemůže použít kličku, že založí firmu a nazve ji investičním fondem. Může založit skutečný regulovaný investiční fond, který by podléhal dohledu centrální banky. V takovém případě by se ale faktického vlivu na investice fondu musel vzdát.

Stejně jako v případě svěřenského fondu, který se nově objevil v občanském zákoníku. Babiš by musel převést majetek na fond a jeho řízení přenechat správci. Jenže deník Echo24 před časem upozornil, že problematika svěřenského fondu je příliš čerstvá a není vyloučeno, že by Babiš dokázal takovou společnost skrytě úkolovat.

“K fungování svěřenských fondů chybí vykonávací předpis. Podle některých odborníků je navíc možné, že by se Babiš mohl stát současně i jedním ze správců fondu, což by v tomto případě popíralo původní záměr. Zákon vyloženě nevyžaduje, aby správce byl na zakladateli vyloženě nezávislá osoba, nejlépe advokát či notář, nestanovuje ani sankce za jeho nepřiměřené ovlivňování, respektive dává značnou volnost, jaká pravidla si zakladatel do smluvních dokumentů o fondu prosadí. Jak by si veřejnost mohla ověřit, že Babiš správce denně neúkoluje?” napsal deník před pár týdny.

Andreje Babiše zákon o střetu zájmů zjevně zasáhl. Na včerejší hlasování do Sněmovny ani nedorazil, vzkázal ale, že se poradí s právníky ohledně ústavní stížnosti. Posléze přijetí zákona komentoval na oficiálním facebookovém účtu hnutí ANO mimo jiné slovy : “Pro mě je to signál, že jestli v téhle zemi chce hnutí ANO něco změnit a konečně tyhle zasloužilé politiky dostat od válu, bude muset v příštích volbách vyhrát. Drtivě. Při jakémkoliv slabším vítězství nás tahle “Antibabiš koalice” pošle do opozice a všechno se dostane do starých kolejí. Chci jim ale vzkázat, že opak bude pravdou. Mám teď ještě větší chuť ukázat tradičním stranám, že jim nedovolím, aby si tuhle zemi a její občany zprivatizovali. Za těch 25 let už toho bylo dost.”

 

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje politické pozadí byznysu. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly