© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Pět měsíců poté, co jej české úřady výměnou za pětici unesených Čechů vydaly do domovského Bejrútu, je Libanonec Alí Fajád na svobodě. Tak dlouho libanonské tajné služby zkoumaly, zda, co a komu během pobytu v pražské vazební věznici řekl.
Zprávu, že obchodník a spolupracovník libanonské rozvědky Alí Fajád už je doma na svobodě, zveřejnil v pondělí jako první Radiožurnál. “Dnešního dne byl v Bejrútu propuštěn na svobodu. Bližší okolnosti kauzy v Libanonu a jeho propuštění neznám,” řekl stanici jeden z Fajádových českých advokátů Vladimír Řicica.
Z informací, které nashromáždila redakce Neovlivní.cz, vyplývá, že Fajád byl celé měsíce zadržován zejména na popud libanonských tajných služeb.
“Čím dál silněji se ukazuje, že v tomto příběhu jde o informace, jejichž nositelem je právě Fajád. Libanonci mají jednak obavu, jestli během vazby nepromluvil o zbrojních obchodech. Logicky tak musí prověřit, jestli nezačal spolupracovat s nějakou jinou tajnou službou než s vojenskou službou z Libanonu, která se k němu přihlásila,” řekl redakci před časem zdroj z bezpečnostních složek.
O Fajádovo vydání žádaly Prahu vedle Libanonu také Spojené státy. Poté, co ministr spravedlnosti Robert Pelikán rozhodl z kraje února vyhovět žádosti Bejrútu, reagovala americká ambasáda prohlášením, že USA jsou rozhodnutím šokovány a neexistuje pro ně žádné ospravedlnění. “Vážně tím utrpí spolupráce orgánů činných v trestním řízení obou zemí a pouze to povzbudí zločinecké skupiny a teroristy po celém světě,” stálo tehdy v tiskové zprávě.
Pelikán ovšem vzápětí v televizi prozradil, že šlo o reakci, s níž česká vláda dopředu počítala; s Američany vydání Fajáda do Libanonu předjednala.
USA se následně pokusily získat Fajáda z Libanonu, požádaly o vydání tamní úřady. Šlo však spíše o symbolický krok; Libanon své občany ke stíhání do USA nevydává.
To nyní potvrdil i advokát Řicica. “O tom rozhodla v konečné fázi ministryně spravedlnosti s tím, že do Spojených států vydán nebude. Spojené státy na něj samozřejmě prostřednictvím Interpolu vydaly mezinárodní zatykač, který je nyní projednáván v Libanonu,” uvedl pro ČRo.
Mezinárodní zatykač každopádně Fajádovi zkomplikuje život i byznys, protože jej “uvězní” na území Libanonu. V kterékoli jiné zemi by mohl být zatčen.
Deník Neovlivní.cz už záhy po výměně pětice unesených Čechů napsal, že Alí Fajád pro Američany není nutně jen osobou, podezřelou z obchodů s teroristy, jak zněla oficiální žádost. Jako čím díl pravděpodobnější verze se tak ukazuje ta, podle níž skutečným důvodem tlaku na vydání nebyly údajné trestné činy, ale detailní informace o obchodu se zbraněmi ve vztahu k Ukrajině, kterými Libanonec disponuje.