Lidovci: Huawei by neměl mít přístup ke strategickým zakázkám

Opoziční lidovci jako první parlamentní strana zvedli téma čínské společnosti  Huawei a strategických zakázek státu. Oznámili, že chtějí změnit zákon o veřejných zakázkách tak, aby se rizikové firmy nedostávaly k zakázkám spojeným s kritickou infrastrukturou státu. Proti angažmá čínských společností ve veřejných zakázkách opakovaně vystupují bezpečnostní experti. Upozorňují, že například  Huawei podléhá přímo čínské vládě a podle zpravodajských poznatků také přímo vojenské rozvědce.

Čínská společnosti Huawei podle zjištění Neovlivní.cz vítězí v tuzemských zakázkách často díky “podstřeleným” cenám. Bezpečnostní parametry zpravidla v tendrech nehrají roli, stejně tak varování expertů tajných služeb padají pod stůl. To chtějí změnit lidovci, kteří oznámili, že s ostatními parlamentními stranami chtějí pracovat na změně zákona o veřejných zakázkách .

Psali jsme:
» Mnohem víc než modrá velryba: Někdo se dívá
» Huawei na mušce
» Pandoptikum. Aneb sebrané čínské bajky o Tvrdíkovi, Zemanovi a panu Jie

Jejich postoj zdůvodnil šéf poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek: “Reagujeme tak na situaci, kdy americká vláda označila čínskou telekomunikační firmu Huawei za možné bezpečnostní riziko a vyzývá své spojence, aby nepoužívali její výrobky. Spojené státy se odvolávají na bezpečnost a mají obavy, s tím, že komunikace v rámci státu, kde budou tyto výrobky používány, mohou být zneužity čínskou stranou. V poslední době jste jistě zaznamenali, že skupina Huawei se dostala ke státním zakázkám například ve společnosti ČEZ.

Jak jsme popsali v zářijovém magazínu Neovlivní.cz , lidem v bezpečnostní komunitě dochází trpělivost s postojem politiků k rizikům spojeným s čínskou společností Huawei. V zákulisí se snaží přesvědčit ministry a další politiky, aby zabránili firmě v účasti na vybraných veřejných zakázkách. Minimálně v těch úřadech a podnicích, které jsou pro fungování státu strategické.

„Probíhají neformální jednání, jejichž cílem je přesvědčit politiky, že to je skutečně vážný problém. Na konci by pak mělo být vládní rozhodnutí, kam všude by Česká republika Huawei neměla pouštět,“ uvedl jeden z „vyjednavačů“, který se na přesvědčování politiků podílí.

Právě proto, že cenová politika firmy Huawei neumožňuje úřadům jednat jinak – když nevyberou nejlevnější nabídku, hrozí jim popotahování za nehospodárnost – musí jít o vládní usnesení nebo změnu zákona. „Jinak to vlastně udělat nejde. Musí to být třeba formou usnesení, že do kritické infrastruktury bude Česká republika pouštět jen prvky z členských zemí EU a NATO,“ dodal.

Zprávy o tom, že Huawei představuje bezpečnostní riziko, vedení společnosti opakovaně odmítá. Ve svých stanoviscích zdůrazňuje slova jako otevření, transparentní a upřímní.

„Huawei nikdy neohrozil a neohrozí žádný stát. Nikdy jsme naše vybavení nepoužili k získávání dat, obchodních tajemství nebo soukromých informací uživatelů. Nikdy takové aktivity nebudeme tolerovat a nikdy se jich nezúčastníme na něčí popud,“ tlumočila pro Neovlivní.cz stanovisko vedení firmy mluvčí Magda Teresa Partyka.