Lidovci nepostaví svého kandidáta na Hrad, Zeman už je nachystaný

KDU-ČSL jako první vládní strana oznámila, že nehodlá do prezidentského klání vyslat svého kandidáta. Lídr lidovců Bělobrádek příliš nevěří ani v kandidáta, na kterém se shodne několik stran. Neovlivní.cz již informoval, že současný prezident Miloš Zeman je rozhodnutý svou funkci obhajovat.

Postoj vládních lidovců k blížící se volbě hlavy státu tlumočil pro list Deník jejich předseda Pavel Bělobrádek. “Vlastního kandidáta nepředpokládám, dohodě několika stran se úplně nebráním, ale jsem skeptický. Lidé budou volit prezidenta nikoli podle jejich doporučení, ale na základě jeho volitelnosti,” citoval Bělobrádka list (odkaz »)

Další dvě vládní strany se zatím zřetelně nevyslovily. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že možného kandidáta budou řešit až příští rok.

Lídr ANO Andrej Babiš, který má se současnou hlavou státu nadstandardní vztahy, si nechává cestu ke svému kandidátovi pootevřenou. “Pokud najdeme kvalitního kandidáta, tak ho samozřejmě postavíme,” prohlásil v Deníku Babiš.

Naopak zcela jistá je už kandidatura nynějšího prezidenta Miloše Zemana.

Deník Neovlivní.cz v lednu s odvoláním na prezidentovy přátele napsal, že je Zeman rozhodnutý o křeslo hlavy státu znovu zabojovat ».

Může vás zajímat:

» Pavučina vztahů Zemanova poradce Martina Nejedlého
» Ruskou mentalitu dobře znám, říká Zemanův rádce Nejedlý

“Miloš chce být znovu prezident, výslovně mi to řekl. Jediné, co by to mohlo zkomplikovat, je jeho zdraví. Ale teď je ve skvělé kondici a jestli se to nějak dramaticky nezmění, půjde do toho,” uvedl pod podmínkou anonymity jeden z prezidentových přátel.

V první volbě Miloš Zeman uspěl i díky svému turné po republice, kdy objel mnohem více měst a vesnic než jeho konkurenti.

Na regiony proto nyní začali cílit i Zemanovi političtí rivalové, kteří v těchto dnech rozjeli vlastní turné. V něm hodlají před současnou hlavou státu a zejména jeho zahraničně-politickou vizí varovat.

Mezi účastníky turné je například Babišův europoslanec Pavel Telička či někdejší ambasador a předseda Iniciativy pro evropské hodnoty Petr Kolář.