Lídr Trikolory jde před soud kvůli podpálenému autu

Je to spiknutí, říká Matěj Drbohlav, šéf karlovarské organizace Trikolory

Státní zastupitelství v Chomutově obžalovalo politika hnutí Trikolora Matěje Drbohlava. Podle textu obžaloby stál v pozadí žhářského útoku na auto, s nímž jezdil politický konkurent David Dinda.

“Dne 25. 9. 2018 na přesně nezjištěném místě v okrese Chomutova navedl Petra Jaburka, aby podpálil vozidlo užívané Davidem Dindou, který kandidoval za politické hnutí Nový sever v komunálních volbách. Za tímto účelem mu osobně ukázal místo bydliště Davida Dindy,” stojí v Drbohlavově obžalobě.


Ilustrace: Shutterstock

Škoda Octavia užívaná náměstkem chomutovského primátora Dindou nakonec skutečně shořela. Podle obžaloby na autě vznikla škoda přes tři sta tisíc korun a zapálil jej zmiňovaný Petr Jaburek, který za to už byl také odsouzen.

Matěj Drbohlav se nyní v rozhovoru pro Neovlivní.cz hájí tvrzením, že jde o vykonstruovanou kauzu.

“S obžalobou nesouhlasím. Jde o to, že jsem nechtěnou osobou u určitých podnikatelů v Chomutově, kteří jsou propojeni s policí, státním zastupitelstvím i soudem. Je v tom celém vidět záměr mě dostat,” uvedl Drbohlav, který striktně popřel, že by kohokoli naváděl k zapálení auta.


ČTĚTE TAKÉ: Radikální strany mají budoucnost


“K ničemu jsem nikoho nenáviděl. Toho člověka samozřejmě znám, znám i Davida Dindu, ale nevidím důvod, proč bych měl něco takového dělat,” řekl Drbohlav.

Státní zastupitelství v Chomutově, které Drbohlava poslalo k soudu, jeho verzi o spiknutí odmítá. “V žádném případě nepostupujeme tak, že bychom nějaké případy bez důkazů vykonstruovali. Nestalo se to ani v tomto případě, stejně jako v žádném jiném,” uvedl šéf chomutovských žalobců Jiří Pražák.

O pevnosti důkazů proti Drbohlavovi se ale bavit odmítl. “Případ je u soudu, první den bylo líčení odročeno, takže jsme na samém začátku. V této fázi nemohu říkat žádné konkrétní údaje,” dodal Pražák.

První líčení soud nařídil na 25. února. Advokáti obžalovaného Drbohlava se ale omluvili. Fakticky tak proces začne až v druhé půli března.

Bez ohledu na výsledek soudu je jisté, že poměry na severu Čech se mění jen velmi ztuha.

Z minulosti už víme, že se tu vraždí na zakázku (smrt politika ČSSD Romana Housky), rozkrádají eurodotace (ROP Severozápad) a výsledky voleb mají občas pramalý vliv na to, kdo bude vládnout (aneb, jak si ANO odpravilo vlastního primátora).

Zapálené auto primátorova náměstka tak přesně zapadá do obrazu “divokého severu”, kde si místní zvykli na ledacos. Ostatně právě výše popisovaný případ už hýbal chomutovskými volbami v roce 2018.

Hnutí Pro Zdraví a Sport, pro které tehdy pracoval dnes obžalovaný Matěj Drbohlav jako PR manažer, tehdy hrozilo stížností na ovlivnění voleb. Jeho zástupci byli přesvědčeni, že je den před volbami poškodil policejní zátah, během něhož se policisté vyptávali právě na podpálené auto a Drbohlava tehdy vzali na výslech.

“Policisté ve čtvrtek sháněli pana Drbohlava, měli jeho fotky a předkládali je desítkám lidí. Do objektů v majetku rodiny napochodovalo na šedesát těžkooděnců, ozbrojená jednotka s neprůstřelnými štíty a samopaly,” popsal tehdy pro list Deník právník Hnutí a dodal: „Jak je to možné, když nebyl podezřelý, obviněný ani poškozený? Ptám se, byl nebezpečný? Ozbrojený a na útěku?“

Sám náměstek David Dinda, proti němuž byl žhářský útok namířen, byl doposud v komentování případu veřejně zdrženlivý. Promluvil teprve nyní: “Oficiálně mohu soudit jen pouze podle obžaloby, která nám byla zaslána. V ní je uvedeno, že čin provedl pan Petr Jaburek, toho času ve výkonu trestu. A navedl, tzn. objednal si ho pan Matěj Drbohlav.”


Inkriminované auto těsně po útoku. Foto: David Dinda

Drbohlavově teorii, že jde o spiknutí, přitom nevěří. “Obžaloba pana Drbohlava se opírá o řadu důkazů, včetně telefonických odposlechů pana Jaburka, které byly pořízeny ve vazební věznici. Předpokládám, že o vině a trestu rozhodne nezávislý soud. Respektuji právo každého hájit se před soudem všemi prostředky. Třeba i teorií o spiknutí policie, státních zástupců a soudců. Osobně tuto teorii nesdílím. Navíc mluvit o spiknutí soudců v době, kdy ještě nebyl vynesen rozsudek a ani neproběhlo hlavní líčení, je zvláštní. Ale asi to zapadá do atmosféry celého případu,” dodal pro Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email