Exministr Mládek: O kauze Liglass jsem nevěděl. Je to na kázeňské řešení

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se vůbec poprvé vyjádřil ke kauze, v níž prezidentův kancléř Vratislav Mynář  lobboval za zájmy soukromé firmy Liglass Trading v Kyrgyzstánu. Mládek potvrdil, že ho jeho podřízený obešel, když připravil doporučující dopis pro firmu, na který se pak při svém lobbingu odvolával právě Mynář. Motivace obou mužů ale zatím zůstává nejasná. V samotném Kyrgyzstánu pak případ směřuje do finále: do příštího pondělí má Liglass Trading vyplatit miliony dolarů v souvislosti se zakázkou.

Příprava dobrozdání pro firmy, které se ucházejí v zahraničí o zakázky, má na ministerstvu jasně danou štábní kulturu. Vnitřní předpisy jsou nastavené tak, aby o tom nerozhodl jediný úředník na vlastní pěst. Jenže přesně to se stalo v případě společnosti Liglass Trading. Tím úředníkem byl náměstek Vladimír Bärtl, který řídí sekci Evropské unie a zahraničního obchodu. 2. srpna 2016 vystavil na žádost majitele firmy Michaela Smelíka dopis, na který se pak odvolával i kancléř Mynář.

Ministr Jan Mládek v rozhovoru pro Neovlivní.cz přiznal, že o případu vůbec nevěděl a netušil, že jeho náměstek cokoli ve prospěch firmy podnikl. A kdyby jej premiér Bohuslav Sobotka z pozice ministra neodvolal, musel by po provalení aféry v médiích podle svých slov se svým podřízeným případ řešit.

“O celém příběhu jsem se dozvěděl až z médií. Kdybych byl v té době ještě ministrem, musel bych to řešit. Mé odvolání ale má i své výhody. Třeba tu, že kauzu Liglass Trading řešit nemusím,” řekl Mládek.

Případ Mynářova lobbingu:

» Chci vyjádřit podporu. Jak prezidentův kancléř lobboval za soukromou firmu
» Mynář k intervenci v miliardové zakázce: Prostě mě oslovili
 » Přiznání Hradu: Žádný dokument z MPO nemáme
 » Klíčový muž Mynářovy kauzy: Projekt jako v Kyrgyzstánu jsem ještě nedělal

Co přesně si představuje pod slovem “řešit”, to už Mládek nesdělil. Odkázal pouze na to, že podle nového služebního zákona prohřešky úředníků nemohou projednávat sami ministři, ale musí je řešit takzvaný prošetřovatel.

Mládkův nástupce Jiří Havlíček případ řešil přímo s náměstkem Bärtlem, ke kázeňskému potrestání jej ale nepředal.  Výsledkem debaty je ale další zpřísnění vnitřních pravidel. “Pracovníci Sekce Evropské unie a zahraničního obchodu upraví vnitřní metodiku vyhodnocování žádostí českých firem o tuto formu podpory a jejich posuzování,” tlumočil ministrovo stanovisko jeho mluvčí František Kotrba.

Sám náměstek Bärtl na otázky redakce zaslané emailem neodpověděl. Jeho vyjádření je přitom klíčové pro pochopení, jak se vlastně firmě Liglass Trading, která i přes nulové reference získala zakázku na výstavbu hydroelektrárny v Kyrgyzstánu, dostalo podpory ze strany Hradu. Ta ve výběrovém řízení sehrála velkou roli,  protože kyrgyzští diplomaté firmu nedoporučili.

Jak v červenci odhalil deník Neovlivní.cz kancléř Vratislav Mynář loni poslal svému protějšku do Kyrgyzstánu dopis, v němž firmu doporučil. Tvrdil pak, že firmu si nechal prověřit na ministerstvu průmyslu a on vycházel z jeho závěrů. MPO ale oficiálně prohlásilo, že Mlynářoi ani Hradu žádné dokumenty k případu nedalo. Muselo tedy jít pouze o ústní informaci, která navíc nebyla nikde evidovaná. Nebo Mynář vycházel z dopisu, které MPO napsalo pro Liglass Trading na žádost šéfa Michaela Smelíka. To by ale znamenalo, že spolu museli jednat, což obě strany popírají.

Z neoficiálních informací přitom vyplývá, že Mynář případu osobně řešil právě s náměstkem Bärtlem. Mynář nicméně osobní schůzku na MPO s náměstkem popírá. “Lež. A víte, že lež má krátké nohy,” odpověděl na sms dotazy Mynář. Otázku, jestli tedy s náměstkem Bärtlem o případu jednal, ale nechal bez odpovědi.

V samotném Kyrgyzstánu pak případ zakázky, která vyvolala pnutí na tamní politické scéně, míří do finále. Liglass Trading má do 18. září zaplatit 37 milionů dolarů, kterými má vyplatit z kontraktu ruskou společnost RusHydro. Jde o součást celé dohody. Pokud ruská společnost peníze nedostane, už oznámila, že bude věc řešit arbitráží.

Právě schopnost zaplatit v přepočtu více než tři čtvrtě miliardy korun ukáže, nakolik je neznámá společnost Liglass Trading připravená dotáhnout obří zakázku na výstavbu hydroelektrárny. Šéf firmy Michael Smelík opakovaně odmítl zveřejnit, kdo do projektu vloží peníze a kdo bude vodní dílo fakticky stavět.

Včera na otázku, zda vše běží podle plánu a stamiliony má připravené, ředitel Smelík odpověděl: “Pracuje se na všech frontách a záleží vždy na obchodních vztazích na obou stranách.”