Likvidace politické konkurence: Babišův mediální manažer jde svědčit

František Nachtigall, manažer mediálního domu Mafra ze svěřenského fondu Andreje Babiše, jde dnes vypovídat před poslance. Vyšetřovací komise jej chce vyslechnout kvůli nahrávkám, na nichž Andrej Babiš s Nachtigallovým pořízeným řešil diskreditaci politické konkurence prostřednictvím nakoupených médií. Byl to právě Nachtigall, kdo za Babišem poprvé poslal Marka Přibila, novináře s pověstí muže na špinavou práci.

“Pan Nachtigall je předvolaný na úterní odpoledne. Budeme se ptát na věci spojené s fungováním redakce a možnými zásahy ze strany majitele,” potvrdil šéf vyšetřovací komise Martin Plíšek.

Čtěte také

» Policie vyšetřuje, jak Babiš sbírá kompro na konkurenci
» Babišovy odposlechy jsou z jeho Sokolovny
» Šuman díl III. Babiš připravuje s redaktorem články před sjezd ČSSD
» Kdo hackuje Šumana. Účet proti Babišovi napadá muž, který komunikuje s ANO

Komise vznikla poté, co kdosi tajně nahrál Andreje Babiše, jak s Přibilem řeší kompromitující texty na politickou konkurenci. Zejména šlo o sociální demokracii. Babiš s Přibilem řešil konkrétní kauzy, domlouvali se, kdy bude nejvhodnější je z hlediska načasování pustit.  Během jednoho z rozhovorů například Andrej Babiš výslovně říká: “Já bych to načasoval někdy před ten jejich socanskej sněm, něco před volbama.”

Nahrávky pak letos zjara začala zveřejňovat anonymní skupina Juliš Šumana, jejíž identitu se snaží rozluštit nejen Babiš, ale i tajné služby. Zatím marně.

Samotného Marka Přibila schůzky s Babišem stály místo redaktora ve vydavatelství Mafra, které lídr hnutí ANO koupil a nyní je má kvůli zákonu o střetu zájmů zaparkované ve svěřenském fondu. Přibil už na komisi svědčil minulý týden, jeho výslech však nic zásadního nepřinesl. Přibil zopakoval verzi, že Babišovi kompro na politiky nosil z vlastní iniciativy a to s poněkud krkolomným vysvětlením, že jej chtěl přesvědčit, aby ve vydavatelství zřídil divizi pro vydávání knihy.

Dnes vyslýchaný mediální manažer Nachtigall byl Přibilovým letitým šéfem, on ho také přivedl do Babišova vydavatelství. A je to právě Nachtigall, kdo měl díky vztahům s Babišem v Mafře neotřesitelnou pozici. Ta ovšem podle zákulisních informací díky aféře s nahrávkami a Přibilem citelně oslabila.

Případu nahrávek se věnovala i policie a podle zjištění Neovlivní.cz i tajné služby. Zatím ale nikoho neobvinily, a co se týče dohod Andreje Babiše s novinářem ohledně likvidace politiků z konkurenčních partají, jej ani stíhání nečeká.