Lithium řeší senátoři. Z USA přiletěla zvláštní delegace

Státní obchod spojený s těžbou lithia provázela utajená provize. Není přitom jasné, kde peníze skončily.

Senátní komise pro kontrolu veřejných rozpočtů začala řešit obchodní příběh, kdy stát před dvěma lety koupil majoritu ve firmě na těžbu lithia na Cínovci. Jak jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz, transakci provázela utajená provize. Senátory nyní zajímá, u koho peníze skončily.


Lithiová žíla Foto: Geomet

“Rád bych projednal aktuální stav celého projektu, který byl v minulosti kontroverzní. Prioritou je zjistit skutečný potenciál využití lithia, stejně tak detaily provize spojené s prodejem akcií státu. Jde o to, pro koho byla provize ve skutečnosti určena a jaká konkrétní práce za ni byla odvedena,“ řekl pro server senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti), předseda komise pro dohled nad veřejnými prostředky.

Komise k případu zasedala tento týden, kdy si pozvala zástupce firem ČEZ, Geomet a australské společnosti EMH. Odměna provázela transakci z éry Andreje Babiše, kdy polostátní gigant ČEZ na základě rozhodnutí jeho vlády koupil majoritu ve společnosti Geomet, která drží práva k těžbě lithia na Cínovci. A podíl stát kupoval právě od australské EMH, která v minulosti čelila podezření z netransparentnosti.

Zástupci EMH zjevně berou celou situaci vážně. Na zasedání senátorské komise přiletěl z Washingtonu člen boardu EMH Lincoln P. Bloomfield. Jde o bývalého vládního úředníka americké administrativy se specializací na bezpečnost a zahraniční politiku. Bloomfield ve svém oficiálním životopise uvádí, že se věnoval mj. problematice zbraní a byl náměstkem ministra zahraničí USA pro politické vojenské záležitosti.

Bloomfield na zasedání senátní komise existenci provize potvrdil. Opakovaně ale zdůrazňoval, že vše proběhlo striktně v mezích zákona. A potvrdil také skutečnost, že jedním z příjemců byla firma britského občana Jamese Gilliara.


Příběh popisujeme v únorovém časopise Neovlivní.cz

Jeho jméno jsme v souvislosti s provizí uvedli v časopise Neovlivní.cz. James Gilliar žije v poslední roky v České republice a americká a britská média jej popisují jako nepolapitelného fantoma, který má za sebou průpravu ve zpravodajských službách.

Jamesovi Gilliarovi se zahraniční média věnují kvůli jeho roli v aktuální kauze Huntera Bidena, syna amerického prezidenta. V Bidenově ztraceném laptopu se našla emailová korespondence, z níž vyplynulo, že Hunter Biden a James Gilliar chystali společné obchodní aktivity se zakladatelem čínské společnosti CEFC Jie Ťien – Mingem, poradcem českého prezidenta Miloše Zemana.

Případ Huntera Bidena vyšetřuje i americký kongres, který hledá odpověď na otázku, zda byl do synových obchodních aktivit s Čínou zapojený i prezident USA Joe Biden a neocitl se kvůli tomu ve střetu zájmů. “The Washington Post prostřednictvím vládních záznamů, soudních dokumentů a bankovních výpisů zjistil, že CEFC a její manažeři zaplatili 4,8 milionu dolarů subjektům ovládaným Hunterem a Jimem Bidenem (bratrem amerického prezidenta pozn. Neo),” napsal list Washington Post v obsáhlé analýze případu Gilliar-Biden.

Český příběh provize za lithium bude dál pokračovat. Komise má na zástupce EMH Bloomfielda další doplňující otázky, které mu zašle mailem.

Kdo je tajemný James Gilliar? U koho skončila provize za lithium. A komu kauza zničila život? Investigaci jsme přinesli v únorovém časopise Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: Geomet

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email