Lydie Bartošová: Na manželky a na šéfy u Pirátů nehrajeme

Kdysi se označila za „kněžku chaosu“ a tahle nálepka se jí drží. Lydie Franka Bartošová, vystudovaná knihovnice původem z Českých Budějovic, je druhým rokem manželkou šéfa Pirátů. Brali se 17. listopadu – v den, který je typický množstvím demonstrací a pochodů. A je to také datum, které trkne i hodně zapomnětlivého manžela. Během letošní kampaně stála pevně po boku Ivana Bartoše. On pirát, ona pirátka. Slova o šedé eminenci strany, která se vyrojila, ovšem odmítá. „My si u nás na manželky a na šéfy nehrajeme,” říká Lydie Bartošová.

Neo: Můžu začít osobně? Svedla vás s manželem dohromady Pirátská strana, nebo to bylo něco úplně jiného?

Lydie Franka Bartošová se svým manželem Ivanem. Foto: Facebook LFB

Ve straně jsme se potkali, ale bez dalšího společného by se tak nestalo. Máme stejný postoj ke světu, osobní svobodě, stejný cit pro míru věcí.

Neo: Jak dlouho jste v Pirátské straně?

V únoru to bude šest let.

Neo: Byla jste někdy v jiné straně nebo se zajímala už dříve o politiku?

Zajímala jsem se o společenské jevy, ale nevnímala jsem je v politickém kontextu, ten pro mne byl neviditelný. Připadalo mi, že politika se děje ve vysokém patře, za neprostupnou bariérou. A že není možnost, jak do ní vstoupit, že je to proces vymykající se životu běžného pozemšťana. Vlastně byl pro mě šok, když jsem si na prvních demonstracích uvědomila, že to já jsem ta veřejnost, která sdílí veřejný prostor.

Neo: Jak aktivní v ní jste? Jak moc času tomu věnujete?

Počítají se i sny? To se těžko uvažuje, je součástí naší každodennosti.

Neo: Jak moc se chcete v příštích měsících a letech do politiky Pirátů zapojovat?

Teď bych si nejvíc přála trochu rodinného štěstí. A pak mě zajímají děje uvnitř strany, ten radikální demokratický experiment je třeba opečovávat. Na podzim vznikla platforma Političky napříč spektrem, tam vidím naději v konstruktivní dialog a posun od funkcionářské politiky černých sak.

Neo: Co znamená vaše přezdívka „kněžka chaosu“? Někde jsem četla, že to vzniklo kvůli kandidátce, abyste zaujala – vážně?

Snažili jsme se najít, co by mě vystihlo, aby měli lidé představu, koho mohou na kandidátce kroužkovat. 🙂 Nejen atmosféra nebo turbulence tekutin je dobře definovaný systém, který neobsahuje žádné náhodné parametry.

Neo: Jak vznikala vaše letošní kampaň? Koho napadlo ji pojmout zcela profesionálně a najmout profesionálního marketéra Jakuba Horáka?

Od začátku jsme věděli, že jen dobrovolnická kampaň nebude stačit. Páteř kampaně jsme vystavěli z placených lidí, pirátů, sympatizantů, přidali se k nám profesionálové z různých oborů. Jakub nám pomohl srozumitelně formulovat, kdo jsme a co prosazujeme.

Neo: Jak velké slovo ve straně máte? Jako manželka šéfa…

Na manželky a na šéfy u nás nehrajeme. Pozice ve straně nejsou nějaký osobní atribut, ale funkce dočasně svěřená, která může být ve velmi krátkém čase odejmuta. Mám ve straně hlas jako každý člen strany a dočasně působím v republikovém výboru.

Neo: Mimochodem – jak moc jsou Piráti kamarádská strana? Jsou spíše podobní klasické politické straně, kde se schůzuje, nebo se to víc blíží partě kamarádů, kteří mezi sebou mají více či méně úzké vazby?

Manželé Bartošovi. Zdroj: Facebook IB

Jsme strana lidí se stejnou motivací, shodujeme se v postoji ke společnosti a v představě o základních demokratických mechanismech. Tam často veškerá podobnost končí, což neznamená, že nevytváříme přátelské vazby. Jen nejsou podmíněné sdílenými zájmy nebo životním osudem.

Neo: Jakou roli byste chtěla, aby váš manžel teď v politice hrál?

Nemyslím si, že má na výběr. Naši poslanci a poslankyně nejsou ve sněmovně kvůli sobě a dobře to vědí.

Neo: Bojíte se, že vám politika manžela změní?

Strach je v tomhle případě zbytečná emoce. Třeba se změníme oba, když pak budeme mít pořád společnou cestu, bude dobře. Manžela nevlastním a lidská duše není nehybná tůň, s tím počítám.