Lyžaři, horníci na pivu, Ukrajinci. Kdo všechno už nesl vinu za covid

Téměř pokaždé, kdy se situace s nákazou Covid-19 vyvíjí nepříznivě, přijde Babišova administrativa s novým domnělým viníkem. A někdy je i dost konkrétní. Komu všemu už politici a úředníci odpovědní za boj s nákazou připsali veřejně vinu?


Lyžařům. Těm, co na to mají

Začalo to hned v březnu, kdy vláda „vypnula“ zemi a zastavila ekonomiku. A byl to přímo premiér Andrej Babiš, kdo jako první ukázal na lyžaře. A stejně jako jeho někdejší komunistický předchůdce Milouš Jakeš neopomněl zmínit, že jsou občané, kteří berou víc peněz, než druzí.

Andrej Babiš v Alpách. 8. února 2020 Zdroj: Twittter AB

„Samozřejmě naši lidi rádi chodí do Itálie, ne každý si to může dovolit, a samozřejmě my jsme hlavní problém měli, že naši lyžaři to přinesli z Itálie,“ prohlásil 22. března v České televizi.

Byl to přitom právě premiér, kdo strávil pár týdnů před tím dovolenou ve francouzských Alpách. A to přímo v oblasti, která patřila mezi nejvíce postižené.

Zdravotníkům, co si špatně svlékají obleky 

Když se koncem března začala nákaza šíři i mezi zdravotníky, které vláda nedokázala vybavit potřebnými ochrannými pomůckami, tehdejší klíčový muž státního boje s Covid-19 Roman Prymula na jejich adresu řekl, že neopatrně svlékali obleky. A tak se také nakazili.

Uvedl to 30. března v České televizi, když mluvil konkrétně o nákaze mezi sestřičkami pražské Thomayerovy nemocnice.

„Ty dvě sestřičky, které se nakazily tímto agresivním virem, tak byly v situaci, kdy měly kompletní protektivní vybavení na úrovni 3, a přesto došlo k nákaze, a je to popsáno i z jiných zemí světa, že pokud se neopatrně svlékáme, tak se dostane ten virus na naši pokožku, a potom se může dostat přes sliznice do těla a nakazit nás,“ prohlásil.

Záhy se ukázalo, že sestry se skrze sundavání těchto speciálních obleků nakazit nemohly, protože je na sobě vůbec neměly. Jedna ze sestřiček navíc za pár dní zemřela. Její smrt kolegové dávali do souvislosti s veřejnými výroky, že byla nezodpovědná. A jak tehdy řekla její nadřízená Martina Vašáková: “Domnívám se, že ten stres byl jeden určitě z přispívajících faktorů jejího odchodu,“

Horníkům, co chodí ráno na pivo

Situaci na Karvinsku vláda dlouho podceňovala. Horníky ve státních dolech nechala dál fárat, ačkoli dostávala varování, že by měl být provoz zastaven. Situace se tak dál zhoršovala a teď vyvrcholila mimořádnými opatřeními v celém Moravskoslezském kraji.

Když 30. června nový vládní guru boje s Covid-10, epidemiolog Rastislav Maďar, vyjmenovával důvody, proč je potřeba omezit otevírací dobu restaurací, vzpomněl si na horníky.

„Pokud jde o šestou hodinu ráno a toho posunutí na Karvinsku, je to z důvodu, že horníci, kteří kolem 6:00 vyfárají, si chodí hromadně sednout do hospody na pivo. Oni čekat dvě hodiny nebudou, takže se minimalizuje, že se v hospodě virus případně nerozšíří,“ řekl v rozhovoru pro Novinky.cz.

Studentce, co chodí na zkoušku

Když se pak s koncem školního roku začalo ukazovat, že se vládní teorie „o lokálních ohniscích“ začíná bortit, začali Babišovi podřízení mluvit o nezodpovědných jedincích.

Jako třeba opět Rastislav Maďar, který pro Lidové noviny 30. června zcela konkrétně označil viníka.

„Studentka z Karvinska šla navzdory příznakům nemoci na zkoušku na vysokou školu do jiného regionu. A protože roušku mít na zkoušce nemusela, vyblokovala celou zkušební komisi. Test měla pozitivní,“ prohlásil.

A podobně mluvil o den dříve i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. „Nárůst pozitivních případů je dán také neukázněností některých našich spoluobčanů. Není výjimečné, že lidé, kteří mají příznaky daného onemocnění, navštěvují různé oslavy, jiné hromadné akce, firemní večírky a podobně. Hygienici jsou následně nuceni řešit stovky kontaktů potenciálně nakažených.”

V té době přitom vláda uvolňovala dosavadní restrikce, oznamovala, že je nejhorší za námi a “stát to zvládnul”. Lidé se současně od hygieny dozvídali, že musí na testy čekat. Příznaky Covid navíc laik nemusí nutně vůbec odhalit.

Ukrajincům, co sem jezdí za prací

Se zhoršujícími čísly nově nakažených se v červenci se pohledy zodpovědných znovu stočily za hranice. V rolích viníků přišli na řadu pendleři a také zahraniční dělníci. Konkrétně ti z Ukrajiny, jak oznámila 18. července jihočeská hygienička Květoslava Kotrbová.

„Je to víc než 50 procent. Teď se to koncentruje. Vidíme, že jednoznačně Ukrajinci jako zahraniční pracovníci jsou pro jižní Čechy rizikový zdroj. Ukrajinští pracovníci, kteří tu pracují, jedou třeba na návštěvu na Ukrajinu, nebo nebyla práce, takže odjeli na Ukrajinu, pak práce byla, vrátili se a byli pozitivní,” citovala Kotrbovou agentura ČTK.

Minimálně hygienici by přitom měli být při pojmenovávání viníků ostražití. I oni sami opakovaně posloužili jako obětní beránci.

Naposledy to byla ředitelka hygieny pro Moravskoslezský kraj Pavla Svrčinová poté, co veřejně řekla, že na okamžité vyhlášení mimořádných opatření v regionu tlačil ministr Vojtěch osobně. Obratem se dozvěděla, že by měla rezignovat, protože má vážné mezery v komunikaci. Svrčinová si následně posypala hlavu popelem a řekla, že se zapíše do komunikačního kursu. Šéfkou hygieny zatím zůstává.

Slovník jako při popisu úmyslné diverze

A na závěr slova lékařky a bývalé ministryně Džamily Stehlíkové, jak hledání viníků popsala pro dubnový časopis Neovlivní.cz „Bojíme se o zdraví vlastní a ještě více – o zdraví našich nejbližších. Ale sebevětší strach z nákazy nemá být příčinou stigmatizace Covid pozitivních lidí. Virus napadá tělo, ale nenávist napadá duši společnosti. Hledat „viníky“ šíření infekce znamená snižovat obranyschopnost celého společenského organismu. Bohužel, právě toto dělá ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, když mluví o „zavlečení nákazy“ a používá slovník vhodný pro popis úmyslné diverze. Podle průzkumu životního pojištění Mutumutu a společnosti EMA se Češi nejvíce obávají toho, že budou virus sami šířit. Proto Covid pozitivní zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice tak hluboko ranilo ministrovo prohlášení, že nákazu tam „zavlekl personál“. Ministr zdravotnictví našel „viníky“ mezi příslušníky vlastního stavu a vlastní manažerské selhání přesunul na zdravotníky první linie, kteří na začátku pandemie doslova nasazovali své životy a ošetřovali pacienty bez potřebných ochranných pomůcek. Lidskou bezcitnost ministra podtrhlo náhlé úmrtí zdravotní sestry z této nemocnice, která se nakazila koronavirem při příjmu infikovaného pražského taxikáře a na sociálních sítích informovala o nedostatku ochranných pomůcek.“

 

Zdroj náhledové foto: Vláda.cz