Lživé vládní PR o očkování proti covidu. Jaká je realita?

Do Česka dorazily první vakcíny. Je jich jen symbolické množství a není určena pro běžnou populaci

Víte, proč má Česká republika značné zpoždění v přípravách na očkování v porování s jinými zeměmi? Klíč je v čísle 9750.

Přesně tolik dávek vakcíny dorazilo v noci podle objednávky vládních politiků v první etapě do země. Víc jsme jich v prvním kroku neobjednali. A protože jich víc nebylo, politici nabyli dojmu, že se strategií a očkovacími plány spěchat nemusí.


Očkování si pod sebe stáhl premiér osobně. Zde na kontrole mrazáků v nemocnicích Foto: FB AB

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Po symbolických 9750 kusů prvních dávek má dalších dvacet tisíc dorazit před koncem roku. V první fázi se naočkují politici a zlomek personálu v nemocnicích. Pak přijdou na řadu senioři a pak zbytek obyvatel.

Reálně tedy běžný občan dosáhne na vakcínu nejdříve zjara.

Přesto vládní PR prezentuje příjezd první vakcíny zhruba stejně, jako když politici zjara vítali na letišti roušky z Číny jako státní delegaci. Vakcínu doprovází vojenská policie, všude televizní kamery. Premiér už před Vánoci za asistence novinářů vyrazil do nemocnic na kontrolu mrazících boxů, kde mají být vakcíny uskladněny.

Kromě PR ale toho vláda zatím pro samotné očkování mnoho neudělala. Navzdory tomu trvá na tom, že všechno běží podle plánu. Jak prohlásil vicepremiér Karel Havlíček, očkování si vzal na starost přímo premiér. “Je připravený tým, který bude koordinován premiérem Babišem…Připravuje se vše a vše bude stíháno tak, jak budou chodit jednotlivé vakcíny,” řekl Havlíček.

Jak už jsme popsali, obecnou strategii, která ale neobsahuje detailní jízdní řád očkování, vláda schválila teprve zkraje prosince. A i samotní členové vládního kabinetu se podle informací Neovlivní.cz dožadovali přesnějšího itineráře celé akce marně.

“Ptali se na to ministra zdravotnictví a odpověď byla, že do Vánoc jí dá ministrům k dispozici,” uvedl zdroj obeznámený s průběhem vládního zasedání.

To, že v Česku vlastně připraveno nebylo nic, dokumentuje i fakt, že si stát najal poradce z Ernst & Young, aby vládě poradili, jak se s celou operací vypořádat. Svojí analýzu mají předložit do konce roku.

Oproi vládnímu klidu stojí pohled lékařů z terénů, ale třeba i názor Pavla Řeháka. Muže, který zjara namodeloval vývoj epidemie a na základě jehož excelové tabulky se vláda řídila.

Nyní Řehák uvedl pro SeznamZprávy: “Když se podívám na první draft, jak chce stát očkovat populaci, přijde asi 40 procent dávek, které jsou dnes objednané, v červenci příštího roku a později. Otázka tedy je, zda máme objednáno dost vakcín a zda dostatečně rychle.”

Kvůli pomalému tempu příprav už byl dokonce i za Babišem. Jak Řehák dodal, Andrej Babiš podle něj “situaci kolem očkování dobře vnímá”.

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email