babisfoto

Mafra prodávala Babiše k snídani, ministr to nakonec platil sám

Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš nakonec zaplatil za snídani svého vydavatelského domu MAFRA, který na jeho jméno lákal sponzory z řad státních firem, ze svého.

Babiš během úterní debaty ve Sněmovně oznámil, že poslal nadaci elektrárenské společnosti ČEZ 200 tisíc korun.

Jde o vyústění příběhu, v němž jde o sponzoring soukromého vicepremiérova byznysu ze strany státních firem, na který v březnu upozornil deník Neovlivní.cz. Babiš následně pod palbou kritiky z řad opozice i koalice prohlásil, že doporučí státem ovládaným firmám, aby napříště na akce jeho mediálního domu nepřispívaly.

“Při interpelaci jsem slíbil, že to zaplatím. A zaplatil jsem 200 tisíc nadaci ČEZ,” řekl v úterý ministr Babiš. Jako důkaz poslaneckým kolegům ukázal doklady k platbě.

V příspěvcích na další akce mediálního domu MAFRA, kterých se sice osobně neúčastnil, ale rovněž je sponzorovaly státní firmy, už Andrej Babiš problém nevidí.

Ovšem: vidí jej premiér Bohuslav Sobotka, který už dříve Neovlivní.cz řekl, že kauzu hodlá probrat na koaličním jednání. Následně oznámil, že se musí zpřísnit pravidla pro marketing státem ovládaných společností. Na adresu těchto firem pak premiér dodal, že partnerství s Babišovým mediálním domem by se měla zrušit.

Politolog Jaroslav Šonka v rozhovoru pro Neovlivní.cz uvedl, že obdobný případ by byl v zahraničí nemyslitelný. “Především by to silně a právem ohrozilo jeho politickou kariéru. Byl by dotlačený k tomu, aby si vybral: buď chci dělat byznys se státními firmami nebo politiku. Obojí k sobě nepatří a musí se to oddělovat. Musel by zkrátka na jednu z těch rolí rezignovat,” uvedl Šonka.