Magazín Neovlivní.cz: Když soudruzi dělají byznys. Filip hrozí, že nepodpoří rozpočet

Tým premiéra Andreje Babiše má problém. Předseda komunistů Vojtěch Filip dal najevo, že když jim navzdory slibu nepřenechal na červnové valné hromadě místa v dozorčí radě státní společnosti ČEZ křesla, může zapomenout na podporu KSČM při schvalování státního rozpočtu na příští rok.

Státní rozpočet, který se pravidelně schvaluje ke konci roku, se tak stane první zkouškou, jak moc hodlají komunisté tolerovat současnou vládu Andreje Babiše se socialisty.

“Filip už nám řekl, ať nespoléháme, že rozpočet podpoří. Jde mu o křesla ve státních firmách. Nelíbilo se mu, že nedostal své lidi do dozorčí rady ČEZ. A teď hrozí odvetou,” uvedl Babišův spolupracovník ze Sněmovny.

Pravděpodobnost, že by komunisté nakonec svého člověka do kontrolního orgánu státní společnosti ČEZ dostali, se přitom už rovná nule. Další valná hromada je až v květnu. Její mimořádné zasedání je relativně nákladná záležitost a premiér se k takovému kroku podle svých spolupracovníků nechystá.

Takže buď Andrej Babiš nabídne KSČM posty v jiných firmách nebo komunisté budou vládu dál podporovat s vidinou jiných lukrativních obchodů.

A jak v nejnovějším tištěném magazínu Neovlivní.cz popisuje naše spolupracovnice Marie Bastlová z Českého rozhlasu, byznys se komunistům podařilo v posledních letech úspěšně provozovat, i když byli vytlačeni na okraj politického spektra. Naopak těžili z toho, že na ně nebylo tolik vidět a nikoho nezajímali.

Kdo je dnes klíčovou postavou byznysu českých komunistů? Kdo nejvíc inkasuje? A co tajemná postava Benjamina Szakala? Detaily přinášíme v aktuálním čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, cesta k předplatnému vede tudy: