© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Nebudeme tvrdit, že korupce ve zdravotnictví není. Případů předražených zakázek byla ostatně popsána pěkná řádka. Příběhy z posledních měsíců však zároveň ilustrují, jak může odhalování zdravotnické korupce posloužit jako mocenský nástroj. Někdy se dokonce transformuje v těžko kontrolovatelnou vášeň zasahující širokou veřejnost. Současný ministr zdravotnictví Adam Vojtěch budiž příkladem. Přitom ve výsledku protikorupční tažení ohrožuje dostupnost zdravotní péče. Ukážeme vám jak.
Zřejmě neexistuje přehlednější případ zdravotnické korupce, než byla dodávka úklidových služeb pro Nemocnici Na Bulovce. Přinejmenším o tom svědčí, že oba protagonisté, bývalá ředitelka Andrea Vrbovská a ústecký podnikatel Tomáš Horáček, za sebou mají už dva měsíce vazby. Přesto kauza Bulovka není příkladem, že se korupční chobotnice zotavuje po těžké ztrátě krve způsobené skandály po roce 2010, spíše ukazuje, že to s její revitalizací nebude snadné. Proto není důvod propadat protikorupční hysterii ani zahajovat čistky, jak se pokouší ministr Adam Vojtěch. Chobotnice neutrpí další ztráty, náklady půjdou na účet zdravotnictví.
Příběh podnikatele Tomáše Horáčka baví zdravotnickou veřejnost, zvláště ty, kdo se s ním nezapletli. Horáček totiž nebyl podnikatel, ale spíše lobbista formátu Tondy Blaníka a mluvil s každým. Vystupoval jako samozvaný poradce ministra Vojtěcha, využíval kontakty na exministryni práce Jaroslavu Němcovou a šéfa komunistů Vojtěcha Filipa, spolupracoval na kampani ČSSD a byl zastižen ve volebním štábu ANO, měl VIP přístup na akce Pražského hradu. Neznamená to však, že jako Blaník tahal za nitky ve vysoké politice, ale sháněl kontakty nebo krytí pro svůj dobrodružný byznys.
Známosti na nejvyšších místech jsou v pozoruhodném rozporu s informacemi, proč byl vlastně zavřen. Pocházejí ze soudního spisu a publikoval je Český rozhlas. Policie stíhá Horáčka i Vrbovskou za úklidovou zakázku v hodnotě skoro 150 milionů, kterou Bulovka vypsala loni na podzim. Údajně upravili soutěžní podmínky, že mohla uspět pouze společnost MW Dias, jejíž manažer prý slíbil Horáčkovi úplatek sedm milionů. Všechno proběhlo, jak mělo, přesto manažeři uzavřeli účet bez hostinského. Dosud na Bulovce uklízela firma Alfredus servis, kterou soutěžní podmínky vyřadily ze hry. Jejího majitele Alexandra Rusevského mimořádně rozčílilo, že nová firma nechtěla převzít dosavadní zaměstnance, což by mu přineslo další náklady na odstupné. Podal tedy dvě stížnosti u antimonopolního úřadu, který prozatím soutěž zrušil. Informace ze stížností se dosud neznámým způsobem dostaly na policii a pak už pokračoval známý příběh.
Srovnávat údajný komplot Horáčka a Vrbovské s korupčními řetězci před rokem 2010 je možné jenom z velké dálky. Před deseti lety vznikla složitá organizace napojená přímo na rozdělování státních a evropských dotací. Jejím hybatelem byly zprostředkovatelské firmy, tzv. kompletátoři, kteří dodávali nemocnicím peníze za předem určené ceny. Vždy se našly důvody, proč není možné koupit přístroje nebo zdravotnický materiál přímo od výrobce nebo od jiného dodavatele, a tak si mohl kompletátor započítat mimořádnou marži. Celý tento systém měl politické krytí pod vedením příliš naivních, nebo naopak velmi dobře informovaných politiků. Jak odkryly soudní spisy z případu Davida Ratha, provize mohly putovat právě do nejvyšších míst.
Jak se v českém zdravotnictví projevuje nezvladatelná vášeň ministra Vojtěcha? Jak to dopadlo s dalšími zdravotnickými kauzami? Detaily přinášíme v zářijovém čísle tištěného magazínu Neovlivní.cz, cesta k předplatnému vede tudy: