Mail Babiše juniora: Otec potřeboval, abych zmizel

Detailní obsah mailu, který Andrej Babiš junior poslal před skoro rokem policii s žádostí o pomoc, potvrzuje jeho dosavadní slova o nedobrovolném pobytu na Krymu. V mailu i v rozhovoru pro televizi Seznam tvrdí s několikaměsíčním odstupem to samé: Můj otec potřeboval, abych zmizel kvůli Čapímu hnízdu.

O mailu premiérova syna jsme na Neovlivní.cz informovali letos v červnu v tomto textu. Radiožurnál nyní citoval plné znění mailu.

Stojí v něm: “Byl jsem unesen na Krym. Teď se nacházím na Ukrajině u své přítelkyně. Čeká mne nedobrovolný psychiatrický zákrok. Můj otec potřeboval, abych zmizel po čas kauzy Čapí hnízdo.”

V mailu, který junior letos v lednu poslal policii, tedy píše to samé, co v rozhovoru s reportéry Sabinou Slonkovou a Jiřím Kubíkem sdělil nyní na podzim. “Můj otec, chtěl, abych zmizel. Kvůli stíhání Čapího hnízda,” uvedl Andrej Babiš mladší v rozhovoru.

A trvá na tom, že pobyt na Krymu byl nedobrovolný. Jeho otec premiér Andrej Babiš tvrdí, že synova verze je nesmyslná a veřejně jej označil za schizofrenika. Nezávislý zdravotní přezkum zdravotního stavu syna ale premiérova rodina dosud neumožnila.

Juniorův pobyt na Krymu nyní znovu vyšetřuje policie. Generální inspekce bezpečnostních sborů současně prověřuje postup policistů, kteří původní volání o pomoc Babišova syna vyřešili tak, že případ odložili, aniž s ním mluvili. Popsali jsme zde.

Sám Andrej Babiš junior před dvěma týdny prohlásil, že chce v této věci spolupracovat s českou policií. Současně ale uvedl, že jeho otec už začíná tlačit na jeho matku. Po návštěvě premiéra ve Švýcarsku, kde syn s matkou žije, se junior odmlčel.

V krymské anabázi se také objevila žena, o které dnes premiér hovoří jako o snoubence svého syna. Jde o Ukrajinku, s níž se měl Andrej Babiš údajně náhodně seznámit během svého pobytu na Krymu. Reportéři Rádia Svobodná Evropa v Krivém Rogu mluvili nyní s matkou Jelizavety. Ta o Babišovi mladším řekla, že ho osobně neviděla. Poznala ho ale z fotek, které zná od dcery. Na otázku, zda ví o tom, že by měl být psychicky nemocný, odpověděla, že jí o tom dcera říkala. Ovšem s tím, že jde o lež.

Matka doslova Svobodné Evropě řekla: “Říkala, že ho podvedli. Udělali z něj nemocného.”

Syn premiéra zmizel na Krym v době, kdy v Česku vrcholila horká fáze vyšetřování dotačního podvodu Čapí hnízdo a policie juniora chtěla vyslýchat. Andrej Babiš mladší je spolu s otcem a svými sourozenci stíhaný právě kvůli podezření z dotačního podvodu.

Jeho slova pro Seznam přitom nasvědčují verzi policie, že v kauze posloužil jako bílý kůň, aby jeho otec dosáhl na padesátimilionovou dotaci. Andrej Babiš mladší uvedl:  “Pozitivně si pamatuji, že jsem něco s Čapím hnízdem podepisoval. Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji.”