Maily jako důkaz korupční nabídky? Podvrh, zní z pošty

Kauza korupční nahrávky, na níž člen středočeské ČSSD Kamil Choc slibuje podnikateli Lukáši Čadkovi pomoc při získání zakázek na státní poště výměnou za třímilionový úplatek pro stranu a ministra Milana Chovance, se stává čím dál nepřehlednější.

Nejnověji se objevila mailová korespondence, která na první pohled nasvědčuje tomu, že Chovancova známá a manažerka pošty Barbora Snopková-Haberová je s korupční nabídkou seznámená, souhlasí s ní a za ministra ji de facto potvrzuje.

Kdyby to byla pravda, byla by to první vážnější indicie, která by podrývala Chovancovu verzi, že korupční nabídka padla bez jeho vědomí.

Jenže Snopková-Haberová tuto část mailu dnes označila za falzum a podala kvůli němu obratem další trestní oznámení. To první podala už v červnu, kdy jí začaly chodit emaily z Chocovy schránky rovněž s náznaky korupční nabídky typu “bude na kafe”.  “Dnes bude rozšířeno trestní oznámení a to kvůli emailům,” uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Autentičností mailu si není jistý ani protikorupční fond, který v kauze angažuje a podal rovněž trestní oznámení. Příběhu se začal věnovat poté, co se na něj obrátil podnikatel Čadek s prosbou o pomoc.

“Podali jsme trestní oznámení proto, že z té nahrávky je zřejmé, že padla korupční nabídka. A je na policii, aby vyšetřila, zda ten dotyčný jednal na vlastní pěst či ho někdo poslal. Stejné je to s těmi maily. My neříkáme, že jsou pravdivé, k tomu ať se vyjádří policie na základě znaleckých expertiz,” uvedl ředitel protikorupčního fondu Petr Soukenka.

Sám podnikatel Lukáš Čadek, který se s manažery pošty v minulosti nepohodl kvůli zmařené transakci a následně zkrachoval, nicméně roli Barbory Snopkové-Haberové v příběhu zjevně považuje za zásadní.

“Sám ministr by měl zdůvodnit, kdo je slečna Haberová, co děla a jaká je její funkce v rámci strany a jak blízká pro něj je,” uvedl v emailovém rozhovoru pro Neovlivní.cz. Na doplňující dotazy ohledně její role následně uvedl, že Choc ji oslovil právě kvůli vazbě na Milana Chovance: “Od člověka z řad ČSSD mi bylo řečeno, že si tu moji věc mám vyřešit s ní.”

Haberová se nadto do případu podle zjištění Neovlivní.cz dostala z titulu své funkce na státní poště, kde povýšila po nástupu ministra vnitra Chovance do vládního křesla, pod které pošta spadá. A také proto, že se s Kamilem Chocem, který slova o milionech výměnou za zakázku na podnikatelově nahrávce vyslovil, zná ze středočeské ČSSD. V minulosti tam totiž pracovala pro bývalého hejtmana Davida Ratha, byla jeho osobní asistentkou. Spolu s Chocem jsou v organizaci ČSSD na Praze-západ.

(Pro přesnost: jde o shodu jmen, Barbora Snopková-Haberová nemá nic společného s Barborou Snopkovou, která kdysi měla v ČSSD na starost stranickou pokladnu a byla odsouzena v kauze Liberta.)