Malá jihočeská ostuda: Příběh muže z ANO, který je “jako oni”

Obří odměny z veřejných peněz, nadstandardní benefity spojené s politickou trafikou, neoprávněně užívaný titul. Všechno to, co Babišovo ANO kritizuje u své politické konkurence, bezezbytku dokázal naplnit vlastní stranický kolega Petr Novák. Někdejší jihočeský radní, táborský zastupitel a poslanecký asistent.

Zpětně to vypadá jako varování, kterého ale hnutí ANO nedbalo. Ke své smůle, můžeme říct dnes.

V roce 2014 totiž vyšly v médiích první články, které zmiňovaly neznámého regionálního politika hnutí ANO Petra Nováka. A ne právě v lichotivých souvislostech.

Petr Novák na billboardu s Radkou Maxovou. Repro: ANO – Jižní Čechy

Server Echo24 tehdy upozornil, že mladý kandidát hnutí pro krajské volby Novák má firmu, která nabízí hostesky a modelky. Ovšem firemní web vypadá, jako by šlo o víc než jen o stafáž na společenských událostech. „Nabízím kompletní služby v oblasti modelingu a hostesingu. Zajišťuji casting, organizaci akcí, fotoslužby a individuální přípravu dívek,“ inzeroval Novák se svým společníkem spoře oděné dívky.

Za Nováka se tehdy postavila poslankyně a šéfka jihočeské buňky ANO Radka Maxová. Tak jako později mnohokrát. „Pokud vím, tak činnost s hosteskami pan Novák již ukončuje.“

Novák jakékoli intimní služby svých hostesek popřel, firemní stránky byly záhy po článcích v médiích znepřístupněny a společnost byla prodána.

A tím se zase načas stal – nahlíženo celostátní optikou – nevýznamným regionálním politikem. Ale v jižních Čechách se činil. Před rokem se kvůli němu například rozpadla koalice v Táboře, protože oproti všem dohodám navrhl na zastupitelstvu převod místního fotbalového stadionu do majetku města a následnou patnáctimilionovou investici na jeho rozvoj.

„Obešel jak koalici, tak i radu města, byl to neskutečný faul, který z podepsané koaliční dohody učinil cár papíru. Pro to snad ani neexistuje žádné vysvětlení,“ komentoval Novákovo počínání starosta Tábora Jiří Fišer (Tábor 2020).

Spor vznikl kvůli tomu, že část politické reprezentace nechtěla financovat subjekt, který nebude sloužit veřejnosti. Petr Novák si ale z obcházení koaličních partnerů a porušení dohod nic nedělal. A prostě svůj plán protlačil. „V některých bodech mi může být dáváno za vinu porušení koaliční smlouvy. Přesto jsem však přesvědčen o správnosti záměru,“ konstatoval.

Do celostátních médií pak pronikl znovu letos zjara, kdy politická a byznysová konkurence na jihu Čech vytáhla proti sociálnědemokratickému hejtmanovi Jiřímu Zimolovi. Na hejtmana prasklo, že si nechává inkognito stavět víkendové sídlo na Lipně od svého přítele Martina Bláhy. To by ještě nebyl problém, kdyby Bláha nebyl de facto Zimolovým podřízeným: byl totiž šéfem Jihočeských nemocnic, financovaných právě krajem.

Služební vůz Petra Nováka. Foto: Archiv

Vedle místní ODS byla hlavním tahounem celé kauzy právě šéfka jihočeského ANO Radka Maxová. Zimola jí vyfoukl hejtmanský post, když si své zvolení dojednal přímo se šéfem Maxové Andrejem Babišem. Kromě stavby víkendové dači Radka Maxová začala kritizovat i obří odměny, které v Jihočeských nemocnicích inkasoval hejtmanův přítel-stavitel Bláha. Ročně totiž pobíral přes 7 milionů korun, což je víc, než má kupříkladu britská premiérka Theresa May.

„Výše odměn je na Jihočeský kraj nestandardní,“ prohlásila Maxová a zaútočila skrze ně i na Zimolu a další sociální demokraty. „Pokud sledujete celou kauzu podrobně, zjistíte, že vrcholné regionální špičky ČSSD o tom všem věděly a nějakým způsobem si myslely, že tato záležitost nevyjde na světlo.“

Jenže v té době už tři měsíce seděl ve vedení Jihočeských nemocnic i její chráněnec a někdejší asistent Petr Novák. Do jihočeské společnosti nastoupil coby nominant hnutí ANO a podle uzavřených smluv mu náležela zhruba stejná odměna z veřejných peněz jako kritizovanému Bláhovi.

A navíc se ukázalo, že první, co po svém nástupu do společnosti udělal, bylo, že se sháněl po služebním voze. Jihočeské nemocnice mu koupily mercedes. Sice dva roky starý, ale s takovou výbavou, že se jeho cena o několik set tisíc přehoupla přes milion korun. Místopředseda představenstva za ANO Novák tak jezdil za veřejné peníze v dražším autě než jeho mateřskou stranou kritizovaný šéf představenstva nemocnic Bláha.

Radka Maxová Petra Nováka vždy hájila. Foto: ANO – Jižní Čechy

A jak na to reagovala Maxová? V emotivní diskusi s Jiřím Zimolou v České televizi řekla, že o výši Novákových odměn nevěděla. A služební mercedes? „Pan Bláha a pan Čardoš mají nová volva a také z nemocnic! A pan Petr Novák má jen ojetý mercedes,“ prohlásila.

A do třetice na Nováka prasklo, že se před volbami na oficiálních dokumentech před jeho jménem objevoval titul ing., ačkoli žádnou vysokou školu nevystudoval. Někdo si přitom dal následně práci a snažil se stopy po „lžiinženýrovi“ zahladit. Zapomněl ale, že na internetu se nic neschová.

Stačí navštívit web https://web.archive.org, zadat “anobudelip.cz” a zobrazí se historie partajních stránek, včetně těch smazaných, a data, kdy byly původně zveřejněny. A na těchto smazaných stránkách Babišova hnutí titul ing. u Novákova jména použitý je.

Petr Novák na otázky Neovlivní.cz odpovídal výhradně e-mailem. Na žádost o osobní rozhovor pak nereagoval, a ani nezvedal telefon.

Psali jsme:

» Za kulisy: Proč sestřelili Zimolu? Nešlo jen o chalupu na Lipně
» Další nahrávka proti Zimolovi. Jeho lidé se údajně snažili ovlivnit novináře
» Zimolova dača. Kdo je kdo v kauze, která otřásá hejtmanovou kariérou

Ve svých e-mailových odpovědích zdůraznil, že se stal obětí kampaně. „Je to odveta a msta za ukončení koaliční smlouvy ze strany hnutí ANO, kdy už nešlo přehlížet kauzy hejtmana Zimoly a předsedy představenstva Jihočeských nemocnic Martina Bláhy. Ano, je to cílená likvidace mé osoby a uvidíme, jak dopadne,“ uvedl Novák.

Jak reagoval na jednotlivá konkrétní odhalení? „Titul nemám a sám ho vědomě neuvádím.“ Kdo jej tedy napsal na stranické dokumenty a do pozvánek na různé akce, které byly rozesílány s jeho jménem, už neřekl.

Mercedes prý sám nechtěl, ale dostal ho, tak už si ho nechal. „Část kupní ceny, která byla nad určený limit 1 mil. Kč, jsem hradil z vlastních prostředků.“

A co se týče odměn, tam přišel s následujícím vysvětlením: „Ano, v nemocnicích beru hodně, ale právě jsem chtěl požádat o snížení.“

To už se ho ale týkat nebude, protože pod tlakem z centrály ANO byl nucen z vedení Jihočeských nemocnic odejít. Jak mu totiž přes Parlamentní listy vzkázal Andrej Babiš: „Štvou mě. Poslankyni Maxové jsem jasně řekl, že to mají změnit a brát minimum, není možné pokračovat v tom, co nastavil Zimola.“

Kariéra Petra Nováka v ANO podle informací Neovlivní.cz skončila. V centrále strany ale mohou být rádi, že se to stalo dřív, než ambiciózní poslanecký asistent získal post, kde by jeho angažmá skončilo mnohem větší ostudou.