Malost a zaprděnost. Langer dostal výpověď v domě Kyselého

Spor někdejších byznysových spojenců graduje. Bývalý ministr vnitra navíc aktuálně řeší i další obchodní konflikt.

Bývaly doby, kdy platili za byznysové bratry. Zejména na Olomoucku se ve své době bez stopy Ivana Langera a Ivana Kyselého neobešla s nadsázkou žádná větší transakce. To už ale dávno neplatí.


V domě se šedivou fasádou v centru Olomouce sídlila roky Langerova Nadace Foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Popsali jsme to loni a nejnověji pak v aktuálním časopise Neovlivní.cz: Mezi bývalým ministrem vnitra a podnikatelem zuří lítá bitva o majetky.

Aktuálně pak Ivan Langer dostal výpověď z domu Ivana Kyselého v Olomouci. V Michalské ulici desetiletí sídlila Langerova Nadace Bezpečná Olomouc a Muzeum olomoucké pevnosti. Dům podle katastru nemovitostí patří společnosti IES Moravia Real, kterou ovládá právě Kyselý. Donedávna měl ve firmě podíl i sám Langer, vše až na jednu akcii prodal.

Krok bývalého spojence a obchodního partnera Langera zjevně vytočil. “Nemůžeme pokračovat, dostali jsme výpověď. To už tak v životě bývá, že se potkáváte s lidskou blbosti, malostí a zaprděností,” hlásí politik na svém facebookovém profilu.


ČTĚTE TAKÉ SMS pro Langera: Pojďme to ukončit soubojem


Přitom ještě loni v létě, kdy jsme o sporu obou Ivanů poprvé psali, měl bývalý politik pro Ivana Kyselého jen smířlivá slova. A jejich rozkol dával za vinu policejní akci Vidkun.

„Moc mě to mrzí. Ale ten případ ho jednoznačně a hluboce poznamenal. Bohužel kauza Vidkun zasáhla i náš vztah. Přestal komunikovat a jevit ochotu k nějaké dohodě. Takže mi nezbylo nic jiného než prodat svůj podíl ve firmě IES Moravia Real,“ popisoval stav se svým bývalým obchodním partnerem.

Naopak Ivan Kyselý spor nikdy nekomentoval, s novináři dlouhodobě nekomunikuje. A výjimku neudělal ani tentokrát, když se jej redakce dotazovala na aktuální stav.

Téměř bratrovražedný boj o majetky mezi nimi vypukl poté, co Kyselý před lety skončil ve zmiňované kauze Vidkun ve vazbě a případ se dodnes táhne. Ivan Langer byl sice na pár hodin zadržen, ale narozdíl od Kyselého nakonec vyšel z kriminálního příběhu bez poskvrny.

Od té doby spolu oba Ivanové eufemisticky řečeno „nemluví“. Ve skutečnosti mezi nimi podle olomouckých insiderů vypukla bitva o majetky, které získali v éře společného byznysu. Jak už jsme před lety psali na webu, Ivana Kyselého detektivové považovali za klíč k vyjasnění role Ivana Langera v několika veřejných zakázkách.

Kriminalisté ÚOOZ ještě pod vedením Roberta Šlachty tehdy využili olomouckého případu Vidkun, kde na odposleších několikrát zaznělo Langerovo jméno, aby mohli před soud s příkazem k domovní prohlídce u politika. Fakticky jim ale šlo o jinou kauzu, v níž se objevovala jména Kyselého i Langera – a to o případ výstavby obřího solárního parku v Ševětíně, v níž existovalo podezření z navýšení prací a poškození státní firmy ČEZ. Tam ale na Langera neměli policisté nabito, ani na domovní prohlídku, a tak to zkusili přes Vidkun. Spoléhali, že Kyselého následně nalomí vánoční pobyt ve vazbě a promluví.

Jenže to se nestalo. Svá původní slova z odposlechů navíc nezopakovali do protokolů ani další obvinění.

Bývalý ministr ovšem nemá problém jen s Kyselým. V dubnovém vydání časopisu Neovlivní.cz popisujeme, že další obchodní partnerství Langera skončilo na stole policie.

Má se Ivan Langer začít bát? Co vůbec bývalí obchodní partneři proti politikovi mají? A jaká byla jeho skutečná role v kauze fotovoltaické elektrárny v Ševětíně? Detaily přináší dubnový časopis Neovlivní.cz.

Zdroj náhledové foto: ŠJů, Wikimedia Commons

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email